Caktohet data, Kurti dhe Vuçiç do të takohen në Bruksel në fillim të majit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Takimi i ardhshëm mes Kryeministrit të Kosovës Albin Kurti dhe Presidentit serb Aleksandër Vuçiç do të ndodhë më 2 maj, në Bruksel. Në këtë takim bëhet e ditur se do të flitet për Asociacionin.

Pas marrëveshjes së Ohrit më 18 mars, Kurti dhe Vuciç, do të takohen për të diskutuar rreth zbatimit të saj, në fillim të majit. Ndërsa më 4 prill ka pasur një takim të nivelit të dialogut teknik mes zëvendëskryeministrit kosovar, Besnik Bislimi dhe zyrtarit serb, Petar Petkoviç.

Kujtojmë se në takimin e fundit në Ohër, Kurti dhe Vuçiç janë dakorduar për Planin e Zbatimit të Marrëveshjes Bazë, e cila është arritur më 27 shkurt, sipas Propozimit Evropian.

Të fundit

Berisha takim me deputetët e Rithemelimit dhe grupin e Bardhit, ja fokusi i diskutimeve

Ish kryeministri Sali Berisha po zhvillon sot takimin e katërt me deputetët e Rithemelimit dhe grupin e Gazment Bardhit. Në...

Serbia tërhiqet nga kufiri, vjen reagimi i parë nga DASH

Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur njoftimin e Serbisë për t’u tërhequr nga kufiri me Kosovën, pas paralajmërimeve të Uashingtonit, edhe pse verifikimi i lëvizjes...

Tërmetet nuk ndalen, Ballkani shkundet sërish, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet me magnitudë 3.7 ka goditur në orën 10:43 sot në zonën detare ne jug të Metonit në Greqi. Sipas Institutit Gjeodinamik të Athinës, tërmeti ka...

Të rinjtë që kërkojnë pune në rritje, kalojnë nivelet e para pandemisë

Numri i të rinjve që iu drejtuan zyrave të punës erdhi në rritje në tremujorin e dytë të vitit. Të dhënat nga burime administrative, tregojnë...

Në burg prej 12 Majit/ Caktohet data e seancës së parë të gjyqit ndaj Fredi Belerit

Gjykata e Posaçme ka caktuar datën e seancës së parë të gjyqit ndaj kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri. Gjyqi do të jetë më...

Lajme të tjera

Web TV