Ekologjia/ Mish i kultivuar: kemi arritur të prodhojmë edhe yndyrën për biftekët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Për të prodhuar jo vetëm qofte, por edhe biftekë në laborator, është e nevojshme të krijohet indi dhjamor: ia kemi dalë.

Kthehemi të flasim për mishin sintetik (ose, më mirë, “të kultivuar”, për të shmangur atribuimin e konotacioneve artificiale joekzistente), këtë herë për një risi që mund të ndryshojë fatin e prodhimit në shkallë të gjerë: një grup studiuesish amerikanë arritën të prodhonin në laborator indi dhjamor i kafshëve, me teksturë dhe strukturë të ngjashme me atë natyrore. Rezultatet e studimit u publikuan në eLife.

Aktualisht, pjesa më e madhe e mishit të kultivuar prodhohet në formën e një përzierjeje qelizash pa strukturë (të tilla si qofte ose copa pule), ndërkohë që është ende komplekse të krijohen biftekë të vërtetë ose gjoks pule. Ajo që mungon është tekstura e mishit të vërtetë, të cilën e japin fibrat muskulore, indi lidhor dhe yndyra që i japin shije.

VËSHTIRËSITË DERI TANI. Prodhimi i sasive të mëdha të indit dhjamor të rritur në laborator është i vështirë sepse, ndërsa masa e yndyrës rritet, qelizat thelbësore privohen nga oksigjeni dhe lëndët ushqyese dhe “vdesin”. Në natyrë ka enë gjaku dhe kapilarë që janë përgjegjës për transportimin e oksigjenit dhe lëndëve ushqyese në inde, por (të paktën për momentin) është e pamundur të përsëritet rrjeti vaskular në një ind të prodhuar në laborator dhe për këtë arsye është e mundur për të prodhuar muskuj ose yndyrë vetëm disa milimetra në madhësi.

ZGJIDHJA. Për të kapërcyer këtë kufizim, studiuesit kultivuan qelizat yndyrore të minjve dhe derrave fillimisht në një shtresë të sheshtë dy-dimensionale, më pas i korrën dhe i kombinuan në një masë tredimensionale që përmban një trashës, si alginat natriumi ose transglutaminaza mikrobike (mTG ), të dyja përdoren shpesh në ushqim. “Meqenëse indi dhjamor përbëhet kryesisht nga qeliza me përbërës të tjerë strukturorë, ne menduam se bashkimi i qelizave pas rritjes do të ishte i mjaftueshëm për të riprodhuar shijen, furnizimin me lëndë ushqyese dhe strukturën e yndyrës shtazore”, shpjegon John Se Kit Yuen Jr, koordinator i studimit. “Kjo metodë mund të funksionojë kur krijojmë inde të destinuara vetëm për konsum ushqimor, pasi nuk ka nevojë që qelizat të mbeten të gjalla pasi të marrim mjaftueshëm yndyrë në masë.”

Lexo edhe :  Horoskopi ditor, e Mërkurë 28 Shkurt 2024

TESTI I PRESIONIT… Për të testuar nëse qelizat dhjamore kishin vërtet karakteristikat e nevojshme, studiuesit kryen një sërë eksperimentesh. Në njërën, ata kompresuan indin dhjamor të kultivuar për të parë se sa presion mund të përballonte në krahasim me yndyrën shtazore: Ata zbuluan se qelizat e kombinuara me alginat natriumi mund të përballonin një presion të ngjashëm me yndyrën e shpendëve dhe kafshëve.

Qelizat e lidhura me mTG, megjithatë, silleshin si yndyrë e shkrirë, e ngjashme me dhjamë derri ose yndyrë. Duke përdorur lloje të ndryshme trashësuesish dhe duke kalibruar sasinë e tyre, do të ishte e mundur të imitohej tekstura e llojeve të ndryshme të mishit.

… DHE ACIDET YNDYRORE. Një eksperiment tjetër shikoi përbërjen e molekulave të indit dhjamor dhe zbuloi se përzierja e acideve yndyrore të yndyrës së kultivuar të miut ishte e ndryshme nga ajo e minjve të vërtetë, ndërsa yndyra e derrit kishte një profil acidi shumë të ngjashëm me origjinalin. Sipas studiuesve do të ishte e mundur të integrohen lipidet e nevojshme në qelizat e kultivuara gjatë rritjes, për të siguruar që sasia e acideve yndyrore të jetë sa më e ngjashme me atë të mishit natyral.

Birimi. Focus.it/ Nga Chiara Guzzonato

Të fundit

Princi Harry humbet sfidën e Gjykatës së Lartë për mbrojtjen e sigurisë në MB

Princi Harry ka humbur një sfidë në Gjykatën e Lartë kundër qeverisë për nivelin e mbrojtjes së tij të...

“Regjimi i Putin duhet të humbasë”, Zelensky në Tiranë: Dështimet e tij janë siguria jonë

“Dëshiroj të falenderoj ramën për mbështetjn personale për Ukrainën. Edi, e vlerësoj mikpritjen tuaj dhe mudnësinë që po na jep. Të gjithë e kuptojnë...

Rama: T’i japim mbështetje financiare dhe ushtarake Ukrainës të ndalë agresorin

Kryeministri Edi Rama në samitin që po mbahet në Tiranë u ka bërë thirrje vendeve më të fuqishme ekonomikisht që të japin mbështetje financiare...

Samiti për Ukrainën/ Rama: Prania e Zelenskyt është një kujtesë që Putin nuk ia ka dalë

Kryeministri Edi Rama ka shprehur sërish mbështetjen e Shqipërisë për Ukrainën, në lidhje me luftën e saj ndaj Rusisë. Gjatë fjalës së tij në Samitin...

Shenjat që tregojnë se nuk jeni më të dashuruar

Të biesh në dashuri është një ndjenjë magjike, prandaj këngët, librat, filmat dhe çdo situatë tjetër që rrotullohet rreth këtij përjetimi është kaq e...

Lajme të tjera

Web TV