Kina zbulon planin për ndërtimin e stacionit kërkimor në Hënë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kina prezantoi vizionin e saj madhështor për ndërtimin e një baze në Hënë. Udhërrëfyesi afatgjatë, i cili do të zbatohet në tri faza, synon që Stacioni Ndërkombëtar i Eksplorimit Hënor (ILRS) të jetë plotësisht funksional deri në vitin 2050, sipas “South China Morning Post”.

“Duke ndërtuar një platformë afatgjate të eksplorimit hënor dhe hapësinor, do të bashkojmë njohuritë e inxhinierëve dhe shkencëtarëve të hapësirës nga e gjithë bota, në masë të madhe do të përmirësojmë të kuptuarit tonë për mjedisin hënor dhe aftësinë tonë për të shfrytëzuar burimet hënore dhe për të mbështetur aspiratat e njerëzimit që një ditë të udhëtojmë në Mars dhe më tej”, tha Wu Weiren, projektuesi kryesor i programit të eksplorimit hënor.

Wu tha se misioni jo vetëm që do të tregojë përgjegjësinë e Kinës si një fuqi botërore hapësinore, por do të shërbejë si një shembull i vërtetë për “ndërtimin e një komuniteti me një të ardhme të përbashkët për njerëzimin”.

Të fundit

Papa Françesku dërgohet në spital

Papa Françesku u dërguar sot në spitalin Gemelli në Romë pas një auditori të përgjithshëm të mbajtur në Vatikan...

Princi Harry humbet sfidën e Gjykatës së Lartë për mbrojtjen e sigurisë në MB

Princi Harry ka humbur një sfidë në Gjykatën e Lartë kundër qeverisë për nivelin e mbrojtjes së tij të sigurisë kur ai ndodhet në...

“Regjimi i Putin duhet të humbasë”, Zelensky në Tiranë: Dështimet e tij janë siguria jonë

“Dëshiroj të falenderoj ramën për mbështetjn personale për Ukrainën. Edi, e vlerësoj mikpritjen tuaj dhe mudnësinë që po na jep. Të gjithë e kuptojnë...

Rama: T’i japim mbështetje financiare dhe ushtarake Ukrainës të ndalë agresorin

Kryeministri Edi Rama në samitin që po mbahet në Tiranë u ka bërë thirrje vendeve më të fuqishme ekonomikisht që të japin mbështetje financiare...

Samiti për Ukrainën/ Rama: Prania e Zelenskyt është një kujtesë që Putin nuk ia ka dalë

Kryeministri Edi Rama ka shprehur sërish mbështetjen e Shqipërisë për Ukrainën, në lidhje me luftën e saj ndaj Rusisë. Gjatë fjalës së tij në Samitin...

Lajme të tjera

Web TV