test

Balluku inspekton punimet në kantierin hekurudhor Tiranë-Durrës/ Detaje nga projekti

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Numri dy i qeverisë, Belinda Balluku së bashku me kreun e bashkisë Erion Veliaj kanë inspektuar punimet në kantierin e hekurudhës Tiranë-Durrës, nga ku po punohet me ritme të shpejta.

Balluku u shpreh se hekurudha Tiranë-Durrës mbështetet nga BE si një paketë e  rëndësishme e një transporti efikas si për xhepin e qytetarëve ashtu dhe për ambientin.

Zëvendëskryeministrja theksoi se janë 39 kilometra hekurudhë për tu ndërtuar e cila kushton rreth 70 milionë euro, një fond i cili përbëhet nga dy blloqe ku 50 % janë grant i BE dhe 50 % janë kredi e butë nga Berzhi vetëm me 1% interes.

Ajo nënvizoi se më e rëndësishmja është se do të jetë një tren 100% elektrik.

Ndodhemi në një nga stacionet më të rëndësishme të hekurudhës Tiranë- Durrës.

Kjo ka qenë ëndrra jonë e madhe gjithmonë kemi folur për pikën modale e cila do të integronte të gjitha llojet e transportit që Tirana do të kishte dikur.

Sot ne po ia arrijmë kësaj dite.

Hekurudha Tiranë-Durrës mbështetet nga BE si një paketë e  rëndësishme e një transporti efikas si për xhepin e qytetarëve ashtu dhe për ambientin.

Kështu që kjo hekurudhë ka qenë fillimi i një pakete të rëndësishme që ne do të kemi si mbështetje e BE për Shqipërinë që vazhdon me Korridorin e 8 me një nga projektet që ne kemi në vazhdim që është nga Vora deri në Han të Hotit .

Duhet thënë që kemi 39 kilometra hekururdhë për tu ndërtuar e cila kushton rreth 70 milionë euro me një fond i cili përbëhet nga dy blloqe 50% janë grant i BE dhe 50 % janë kredi e butë nga Berzhi vetëm me 1% interes. Kemi filluar punën me paketën e stacioneve. Do ketë stacione të reja. Do jetë një tren elektrik 100%”, tha Balluku.

Të fundit

“Përballja” Kurti-Vuçiç, ja kur do të jetë rikthimi në Bruksel

Albin Kurti kthehet në Bruksel përballë Aleksandër Vuçiç. Kryeministri i Kosovës do të takohet me presidentin serb më 26...

“E di o shpirt që të kam mërzitur…”, thumbon Xhensila Myrtezaj

Këngëtarja Xhensila Myrtezaj dhe Bes Kallaku prej kohësh janë në qendër të vëmendjes së medias rozë. Kjo për shkak se dyshja i kanë dhënë...

Digjet Greqia! Më shumë se 300 vatra zjarri brenda 24 orëve të fundit

Greqia po përgatitet për atë që pritet të jetë një sezon i gjatë zjarresh i nxitur nga një qershor i nxehtë pa precedentë, sipas...

Luftë për vendin e parë në grupin B, formacionet zyrtare të supersfidës Spanjë-Itali

Spanjë-Itali do të mbyllin javën e dytë të Grupit B në Kampionatin Europian, Gjermani 2024, grup në të cilin është pjesë edhe Shqipëria. Ndërsa jemi...

Ambasadori: Kam farkëtuar marrëdhënien më të fortë mes MB dhe Shqipërisë

Ambasadori britanik në Tiranë, Alastair King-Smith u shpreh se gjatë 3 viteve të qëndrimit të tij si diplomat i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri...

Lajme të tjera

Web TV