“Mbrojtja e hapësirës ajrore”/ Peleshi: Krenarë për kontributin e dhënë në këto 72 vite

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministri i Mbrojtjes, Niko Peleshi përgëzoi sot Forcat Ajrore për kontributin e tyre, në kuadër të 72-vjetorit të kësaj Force.

“Mbrojtja e hapësirës sonë ajrore, reagimi ndaj situatave emergjente, në kohë të vështira dhe kritike, në fatkeqësi dhe nevojë, në ndihmë e në shpëtim jetësh, përgjatë 72 vitesh, e kanë bërë aviacionin tonë ushtarak dhe pilotët e tij, njerëzit më të dashur dhe të nderuar”, shkroi Peleshi, në postimin e tij në rrjetet sociale.

Peleshi theksoi se, kontributi i çdo ushtaraku të Forcës Ajrore është i pamatshëm dhe pjesë e pazëvendësueshme e historisë sonë kombëtare.

Forcat Ajrore Shqiptare u krijuan zyrtarisht më 24 prill 1951.

Avionët e parë ishin avionë sovjetikë të prodhuar mbas Luftës së Dytë Botërore Yak-18 dhe fillimisht u dislokuan në Laprakë në periferi të kryeqytetit të Shqipërisë, Tirana.

 

Të fundit

Kërkoi 200 mijë dollarë dëmshpërblim, kush e nxorri videon erotike të Inis Gjonit?

Publikimi i video-skandaleve ka patur gjithmonë një interes të gjerë publik në të gjithë botën. Për më tepër kur...

Vajza e vogël feston 8 vjetorin e lindjes, Fevziu ndan si rrallëherë momentet nga festa

Vajza e saj moderatorit të njohur, Blendi Fevziut feston sot 8-vjetorin e lindjes. Moderatori ka ndarë në ‘Instagram’, foton nga festa e ditëlindjes së vajzës...

Berisha takim me deputetët e Rithemelimit dhe grupin e Bardhit, ja fokusi i diskutimeve

Ish kryeministri Sali Berisha po zhvillon sot takimin e katërt me deputetët e Rithemelimit dhe grupin e Gazment Bardhit. Në fokus të diskutimeve priten të...

Serbia tërhiqet nga kufiri, vjen reagimi i parë nga DASH

Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur njoftimin e Serbisë për t’u tërhequr nga kufiri me Kosovën, pas paralajmërimeve të Uashingtonit, edhe pse verifikimi i lëvizjes...

Tërmetet nuk ndalen, Ballkani shkundet sërish, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet me magnitudë 3.7 ka goditur në orën 10:43 sot në zonën detare ne jug të Metonit në Greqi. Sipas Institutit Gjeodinamik të Athinës, tërmeti ka...

Lajme të tjera

Web TV