Djali i ish-Presidentit dënohet me 1 vit burg për pastrim parash

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Djali i ish-presidentit të Tajvanit Chen Shui-bian është dënuar me një vit burg për një rast pastrimi parash. Autoritetet kanë thënë se episodi i pastrimit të parave zbuloi disa raste korrupsioni që përfshinin familjen e ish- presidentit.

Gjykata e Lartë vendosi një gjobë prej 48,000 dollarësh për Chen Chih-Chung. Chen më i ri është aktualisht një këshilltar i qytetit të Kaohsiung.

Gjykata i dha gruas së Chen Chih-Chung, Huang Jui-ching, dhjetë muaj burg, pezullim për katër vjet dhe një gjobë prej 32,000 dollarë. Gjykata tha se çifti fitoi 8.1 milionë dollarë në mënyrë të paligjshme nga pastrimi i parave.

Chen Shui-bian shërbeu si president nga 2000-2008. Ai u dënua në vitin 2009 me burgim të përjetshëm, më pas u reduktua në 20 vjet. Gruaja e tij, Wu Shu-Jen, gjithashtu u dënua në vitin 2010 me 11 vjet në një rast korrupsioni.

Të fundit

Në burg prej 12 Majit/ Caktohet data e seancës së parë të gjyqit ndaj Fredi Belerit

Gjykata e Posaçme ka caktuar datën e seancës së parë të gjyqit ndaj kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi...

Mbi 1 mln turistë në shtator/ Rama: S’korrespondojnë me të ardhurat që deklarojnë hotelet

Gjatë muajit shator vendin e kanë vizituar mbi 1 milionë turistë, ndërsa synohet që deri në fund të vitit shifra të arrijë 10 milionë. Gjatë...

Ky zakon në dush ka efekte befasuese në tru: Për çfarë bëhet fjalë

A keni dëgjuar për përfitimet pozitive që dushi me ujë të ftohtë sjell në trupin dhe mendjen tuaj? Përveç nxitjes së qarkullimit të gjakut dhe...

Gjashtë grupet e njerëzve që duhet të kufizojnë konsumimin e mishit të kuq!

Mishi i kuq ka një reputacion të keq prandaj mjekët dhe nutricionistët këshillojnë të mos e teproni me konsumimin e saj. Rekomandohet të mos...

Nga ndeshja Shqipëri-Çeki te drejtësia/ Astrologia bën parashikimin tronditës

Astrologia e njohur, Meri Shehu, ishte mëngjesin e kësaj të marte e ftuar në emisionin “Wake Up” për të bërë parashikimin e horoskopit për...

Lajme të tjera

Web TV