test

Mediat greke raciste me Shqipërinë? Analisti: Ja çfarë tregon analiza e dyanshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Analisti i medias, Çelik Rruplli ishte i ftuar këtë të premte në “Good Morning Albanians” për të folur rreth një projekti dhe studimi i cili analizon ndikimin e mediave të shteteve të ndryshme, Shqipërisë dhe Greqisë për formimin e steritotipeve.

Rropulli tha se nga ky projekt i cili përfshin një periudhe monitorimi maj-shtator 2022 rezultoi se shoqëria shqiptare dhe ajo greke në fakt nuk janë aq të ndryshme se sa përshkruhen nga media dhe ka treguar më tej se si ka ndikuar ajo në krijimin e diferencave mes dy vendeve.

“Projekti është në kuadër të, ELIAMEP, fondacioni helen për politikën e jashtme dhe europiane, ka një eksperiencë të gjatë në pjesën e Ballkanit perëndimor përfshirë edhe Shqipërinë. Nga studimet e mëparshme, ka arritur të shikojë se dallimet mes dy vendeve Shqipërisë dhe Greqisë nuk janë aq të larguara sa portretizohen në media.

Media luan shpesh rol që të krijojë steriotipe. Ndaj u bë një monitorim i dy vendeve se si mediat shqiptare flasin për Greqinë dhe e anasjelljta. Projekti nisi në maj të vitit që kaloi. Rastet kanë të bëjnë me takime të jashtme të dyanshme”,- tha Çelik Rruplli për Euronews Albania.

Të fundit

Shqipëria befason Dalicin, trajneri i Kroacisë: Nuk e prisja kaq të vështirë

Trajneri i Kroacisë, Zlatko Dalic doli në konferencë pas barazimit 2-2 me Shqipërinë në Europian. “Ky është një turne në...

Takimi i parë i eurodeputetëve në Greqi, pjesë edhe Fredi Beleri, zbardhen detajet

Në takimin e parë të eurodeputetëve të partisë së Mitsotakis, ka marrë pjesë nëpërmjet nëpermjet nje video-konference dhe kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës, Fredi...

Këngëtari shqiptar jep lajmin e bukur, bëhet baba për herë të parë

Këngëtari i njohur Ermal Meta është bërë baba për herë të parë. Lajmin e bukur e ka dhënë vetë Ermali përmes një postimi në...

Bimët mjekësore, eksporte të sigurta drejt tregjeve elitare të BE-së

Bimët medicinale dhe aromatike janë një pjesë e rëndësishme e ekonomisë në Malësinë e Madhe, duke punësuar qindra burra dhe gra në mbjelljen, grumbullimin...

‘Çmendet’ moti/ Përmbytjet bëjnë kërdinë në këtë vend, 9 viktima dhe 17 të zhdukur

Të paktën 9 persona kanë vdekur dhe 17 të tjerë mbeten të zhdukur për shkak të shirave të dendur në Kinë, njoftoi media shtetërore...

Lajme të tjera

Web TV