Solidaritet dhe ekspoze fotografike e delegacionit turk në KE (Foto+Video)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Asambleja debat mbi përballimin e pasojave të tërmetit në Turqi e Siri (foto e video)

Nga Monada Mehmetaj

Kreu i delegacionit turk në KE, z. Ahmet Yldiz fton anëtarët e Asamblesë në KE të marrin pjesë në ekspozenë me foto nga dëmtimet dhe përballimi i situatës së tërmetit ne Turqi.

Asambleja do të debatojë një raport për strategjitë politike për të parandaluar, përgatitur dhe përballuar pasojat e fatkeqësive natyrore.

Tema e ekpozesë ishte Tërmet e Solidaritet ku shumë foto e përcillnin fare qartë këtë mesazh.

Në fjalimet përshëndetëse dhe mirënjohëse për këtë situatë shumë të vështirë me të cilën u përballën Turqia e Siria, pati dhe fjali të cilat shprehnin një lloj indiferentizmi të momentit nga shtetet e Europës të cilat po merren me ngjarje të tjera dhe kanë lënë në hije katastrofën natyrore të 6 shkurtit.

50 000 njerëz humbën jetën, ata që mbijetuan u munduan të shpëtojnë dhe pasurinë. Fotot jepnin qartë momentin e parë të ndihmës emergjente nga shtetet e BE-së.

 

Ndihma e shteteve të KE-së në tërmetin e Turqisë 

 

Të fundit

Miti i PD-së dhe realiteti demokratik

Nga Ben Andoni Mbas një sage të stërgjatë mori fund realiteti i vulës për dy pjesët e ndara organike të...

Konflikti brenda PD-së, Veliaj: I kemi mundur, me vulë dhe pa vulë

Partia Socialiste e ka mundur Sali Berishën si me vulë, ashtu edhe pa vulë, të bashkuar ose copë e çikë. Me këtë mesazh iu...

Evropiani në Gjermani, 16 punonjës të policisë shqiptare pjesë e masave të sigurisë

Policia e Shtetit do të japë kontributin e saj për garantimin e sigurisë gjatë Kampionatit Evropian të Futbollit, që nis sot në Gjermani. Për një...

FOTO/ PD bën ndryshimin e papritur, banderola që ‘habiti’ të gjithë

Kampionati Europian i Futbollit do të nisë mbrëmjen e sotme me sfidën hapëse Gjermani-Skoci. Ndërsa, nesër do të luajë edhe Kombëtarja Shqiptare e Futbollit, e...

Basha: Sali Berisha nuk e rrëzon dot Edi Ramën, do rinisim gjyqin për vulën e PD

Lulzim Basha ka dale para mediave diten e sotme duke deklaruar se do te vijoje kalvarin gjyqesor per vulen dhe logon e Partise Demokratike...

Lajme të tjera

Web TV