test

Zbuloni se çfarë i ndodh trupin tuaj nëse hiqni dorë nga mishi për një vit?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shumë e kanë menduar, pak e kanë vënë në praktikë. Sado që ne e duam mishin dhe pa qenë veganë fanatikë, një abstinencë konsiderohet e domosdoshme.

Madje ka arsye serioze që do t’ju bindin ta bëni këtë.

Sipas hulumtimit të Shkollës së Mjekësisë të Universitetit George Washington në SHBA, njerëzit mesatarisht mund të humbasin rreth 4.5 kg kur ndalojnë së ngrëni mish.

Rreziku i sulmit në zemër zvogëlohet

Shmangia e mishit mund të ulë presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit.

Llojet e baktereve në zorrë

Sipas një studimi në Universitetin e qytetit të Nju Jorkut, vegjetarianët kanë më shumë lloje mbrojtëse të baktereve të zorrëve sesa ata që hanë mish.

Mirëqenia pas stërvitjes

Nëse muskujt tuaj janë të lënduar pas stërvitjes, kjo është për shkak të dietës tuaj të pasur me proteina. Kjo mund të çojë në një rritje të acidit urik ose acidit laktik në muskuj.

Do të ndiheni më mirë

Ata që kanë hequr mishin nga dieta e tyre raportojnë se ndihen më mirë. Miliarderi Richard Branson ka thënë se ndihet më aktiv dhe më i shëndetshëm që kur hoqi dorë nga mishi, ndërsa studimet tregojnë se vegjetarianët hanë më shumë dhe humbin peshë, vrapojnë më shpejt dhe zbulojnë ushqime të reja që u pëlqejnë.

Të fundit

Humbet kontrollin, furgoni del nga rruga dhe përplaset me pemën

Një aksident është shënuar këtë mesditë në qytetin e Pogradecit. Një furgon mallrash, drejtuesi i të cilit ka humbur...

Formacionet zyrtare të sfidës Poloni-Holandë, Lewandowski e nis sfidën nga stoli

Poloni-Holandë çelin raundin e parë të Grupit D në EURO2024, me sfidën që nis në orën 15:00 dhe që luhet në “Volksparkstadion” në Hamburg. Ndërsa...

Ndërtimi i minierës së litiumit, Financial Times: Vuçiç jep dritën jeshile

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është duke u përgatitur t’i japë Rio Tintos dritën jeshile për ndërtimin e minierës më të madhe të litiumit...

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për zonën Schengen në Evropë, me...

Bajrami: “Dhamë maksimumin tonë, tani duhet të mendojmë për ndeshjen ndaj Kroacisë”

Nedim Bajrami shënoi golin më të shpejtë në historinë e Kampionateve Europiane, pas vetëm 23 sekondash lojë ndaj Italisë, por pavarësisht kësaj, kuqezinjtë dolën...

Lajme të tjera

Web TV