Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت

Dita Ndërkombëtare e Punëtorëve/ Sot kërkohen kushte më të mira pune dhe paga më të larta

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në Shqipërinë e 30 viteve të kaluara, në atë regjim, 1 Maji ishte një dite feste dhe jo proteste. Por 1 Maji i vitit 2023 është ndryshe.

“Sot është 1 Maj dita ndërkombëtarë e punonjësve por punonjës në Shqipëri nuk ka”, tha Erion Muça, Ekspert Punësimi.

Në çdo rrugicë në kryeqytetit mbi xhamat biznese gjen një lajmërim, kërkojmë punëtor. Për këtë e ka një arsye.

“Ka një valë të madhe emigrimi dhe është e vërtetë që çdo biznes është duke kërkuar punëtorë sepse nuk ka. Dhe nuk ka punëtor sepse kanë vendosur të emigrojnë për shkak të kushteve jo të mira të punës që vijnë nga një pagë jo e mirë”.

Për ekspertin e punësimit, Erion Muça, kompanitë shqiptare morën atë që kërkuan prej 3 dekadash.

“Sipërmarrjet po vuajnë pasojat e trajtimit jo të denjë që kanë marrë këto 30 vite tranzicion. Tani jemi në stadin ku janë punonjësit që zgjedhin punën dhe kompaninë që duan, nuk janë më kompanitë ata që përzgjedhin dhe ky ndryshim rolesh ka ardhur si rrjedhojë e pakënaqësisë së punonjësve”.

Për protestuesit Inspektoriati i Punës nuk ka qenë në krye të detyrës për të mbrojtur punëmarrësin, por me heshtjen e tij, i ka dhënë të drejtën pronarëve të keqtrajtonin punëtorët.

“Duhet të kuptojmë që legjislacioni jonë është jashtëzakonisht i plotësuar sa përcakton edhe sasinë e lagështisë në vendin e punë, të dritës. Të gjitha këto detaje duket që institucionet janë të ngarkuara me punë për t’i mbikëqyrur dhe kështu janë kthyer në një çerdhe rrogash”, tha një nga protestuesit.

Edhe kësaj here numri i protestuesve që kërkojnë të respektohet të drejtat e punëtorëve që i pakët. Kjo proteste nuk është optimiste as për vetë pjesëmarrësit.

Lexo edhe :  Policia apel shoferëve, tuneli i Llogarasë me kamera 24 orë dhe matës shpejtësie

“Aktivist ti nuk je vetëm për një maj, por aktivist duhet të jemi çdo ditë”, deklaroi protestuesja.

Punë ka por, jo punëtorë. Shumë biznese janë munduar që mungesat e stafit t’i zëvendësojnë më punëtor nga vendet e botës së tretë, por për këta të fundit Shqipëria është vetëm rruga që të çon drejt Evropës, dhe jo vendi ideal për punuar dhe jetuar.

Të fundit

Profesori i shkencave politike: Atentati ndaj Trumpit do të ketë pasoja

Atentati ndaj kandidatit të pritur republikan për president të Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, do të shkaktojë pasoja politike...

Rukola, arsyet pse duhet ta konsumoni

Rukola konsiderohet një nga ushqimet me më shumë vlera ushqyese që mund të hani. Rukola nuk ka qenë shumë e njohur për shqiptarët, gjë...

Kiara Tito poston foto me vjehrrën, komenti i Luit tërheq vëmendjen e të gjithëve

Prej ditësh familja Ejlli, Kiara, Lui dhe Luna, është duke shijuar pushimet në Turqi. Pjesë e tyre është bërë dhe nëna e Luizit. Çifti ka...

Francezja lind fëmijën në ambulancë në Korçë

Një franceze e martuar në Korçë ka lindur fëmijën e saj në ambulancë duke shkuar drejt martenitetit të këtij qyteti. Sipas mjekëve të martenitetit, 19...

Pas daljes nga BBV nuk flet më me çiftin?! Elvis Myrtaj tregon si qëndron e vërteta…

Ish-banori i Big Brother VIP, Elvis Myrtaj ka qenë së fundmi pjesë e panelit të Top Arena në Top Channel. Ai zbuloi të vërtetën e...

Lajme të tjera

Web TV