Nuk ka limit! Qiratë e banesave vijojnë të rriten

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“Vrojtimet e Bankës së Shqipërisë kanë nxjerrë në pah se çmimet e qirasë shënuan rritje përgjatë gjithë vitit 2022.

Kjo ndikuar edhe nga kërkesa gjithnjë e më e lartë për marrje apartamentesh me qira.”

Konsulentët imobilarë vërejnë se edhe në muajt e parë të këtij viti qiratë kanë pësuar rritje për disa faktorë.

“Në tregun imobilar ne kemi sot mungesë apartamentesh, kemi një fluks të shtuar të turistëve të huaj që vijnë në Shqipëri për të marrë me qira, për rrjedhojë çmimet vazhdojnë të jenë të larta”, tha Orgest Beti, konsulent imobilar.

Për marrje banese me qira, të huajtë nuk preferojnë vetëm Tiranën.

“Sigurisht Tirana ka kërkesën më të lartë, bregdeti po ashtu, Vlora, Durrësi, Qerreti, Saranda. Unë e them dhe me humor, të dalësh në bulevard në Sarandë dhe Vlorë tashmë komunikimi zyrtar është anglishtja dhe italishtja.”

Sa kohë që kërkesa në treg do jetë më e madhe sesa oferta, çmimet sipas konsulentëve imobilarë do mbeten të larta.

“Minimalisht një apartament në Tiranë nuk ka nën 350 Euro, po ka edhe apartamente që arrijnë në 1000-1500 euro, kryesisht pallate të reja. Çmimet sigurisht do vijnë në rritje.”

Kthimi i një pjese të emigrantëve për të investuar në Shqipëri ka ndikuar po ashtu në rritjen e çmimit të qirasë në tregun e pasurive të paluajtshme.

Të fundit

Pse duhani kushton më lirë në Shqipëri?

Duhanpirja në Shqipëri vijon të mbetet në nivele të larta ku pothuajse gjysma e meshkujve konsumojnë duhan. Niveli i...

1 në 5 adoleshent obez. Shkak kequshqyerja dhe mungesa aktivitetit fizik

Raporti i fundit i hartuar nga organizata botërore e shëndetësisë në europë përfshirë edhe Shqipërinë ka nxjerr në pah se shifrat e obezitetit janë...

Vendet e lira të punës/ Vetëm 7.6% e tyre kërkojnë arsim të lartë

Më datën 21 maj, Agjencia Kombëtare e Punësimit shpalli rreth 2010 vende të lira pune në të gjithë vendin, por nga përpunimi i të...

Rita Lati rrëfen historinë e trishtë: Kam humbur një vajzë, ishte identike me Rozën!

Aktorja Rita Lati ka rrëfyer historinë e trishtë të jetës së saj, teksa zbuloi se ka humbur një vajzë. Artistja ka treguar se vogëlushja erdhi...

Shkencëtarët kanë zbuluar një planet që mund të jetë i banueshëm

Dy ekipe shkencëtarësh kanë zbuluar një planet teorikisht të banueshëm, më të vogël se Toka, por më i madh se Venusi, që rrotullohet rreth një ylli...

Lajme të tjera

Web TV