Rëndohet bilanci/ Ja sa shkon numri i viktimave nga përmbytjet në Itali

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rëndohet bilanci i viktimave pas përmbytjeve masive në Itali. Deri më tani raportohet për 14 persona të vdekur si pasojë e përmbytjeve të mëdha.

Mediet vendase raportojnë se sot është gjetur një tjetër trup i pajetë, që i përkiste një 70-vjeçari në zonën e Ravenës, një nga zonat më të goditura nga moti i keq, në Emilia Romagna.

Autoritetet italiane pretendojnë se numri i viktimave mund të rritet edhe më shumë në vijim, pasi dhjetëra persona të tjerë rezultojnë të zhdukur, ndërsa 15 mijë të tjerë janë evakuar nga zonat e rrezikut.

Vetëm këtë të premte pati një përmirësim të motit, por punonjësit e emergjencave thonë se ka ende zona ku nuk është ndërhyrë. Përveç përmbytjeve në 48 zona të Emilia Romagnës, janë regjistruar edhe 280 raste të rrëshqitjes masive të tokës.

Mbi 10 mijë banorë kanë mbetur të pastrehë dhe që dëmet parashikohen të jenë në miliarda euro. Rreziku i katastrofës natyrore vazhdon të mbetet në fuqi, ndërkohë sinoptikanët parashikojnë përkeqësim të gjendjes pasi një ciklon i ri pritet të godasë vendin në orët që vijojnë.

Të fundit

Mbi 1 mln turistë në shtator/ Rama: S’korrespondojnë me të ardhurat që deklarojnë hotelet

Gjatë muajit shator vendin e kanë vizituar mbi 1 milionë turistë, ndërsa synohet që deri në fund të vitit...

Ky zakon në dush ka efekte befasuese në tru: Për çfarë bëhet fjalë

A keni dëgjuar për përfitimet pozitive që dushi me ujë të ftohtë sjell në trupin dhe mendjen tuaj? Përveç nxitjes së qarkullimit të gjakut dhe...

Gjashtë grupet e njerëzve që duhet të kufizojnë konsumimin e mishit të kuq!

Mishi i kuq ka një reputacion të keq prandaj mjekët dhe nutricionistët këshillojnë të mos e teproni me konsumimin e saj. Rekomandohet të mos...

Nga ndeshja Shqipëri-Çeki te drejtësia/ Astrologia bën parashikimin tronditës

Astrologia e njohur, Meri Shehu, ishte mëngjesin e kësaj të marte e ftuar në emisionin “Wake Up” për të bërë parashikimin e horoskopit për...

Habit inxhinieri: E dashuroj një grua virtuale, spikere lajmesh po e po

Inxhinieri Biomjekësor, Ermand Mertenika thë se ai do e dashuronte një grua sintetike. Duke diskutuar për spikeren më të re të lajmeve në Euronews Albania,...

Lajme të tjera

Web TV