Kur ishte gara e parë e çiklizmit në histori

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Këtu janë 10 fazat më të rëndësishme në historinë e çiklizmit dhe evolucionin e biçikletës.

Biçikleta e parë daton në vitin 1817, gara e parë e biçikletave u zhvillua në një park në Paris më 31 maj 1868 dhe Giro d’Italia e parë filloi nga Milano më 13 maj 1909. Historia e evolucionit të biçikletës prandaj ka më shumë se 200 vjet dhe ai i çiklizmit, një nga sportet më të ndjekur dhe më të praktikuar ndonjëherë, rreth 160. Ja etapat më kurioze që kanë shënuar historinë e çiklizmit, çiklizmit dhe kampionëve të tij.

1. KUSH E SHPIKU BIÇIKLETËN? Shembulli i parë i një biçiklete është më shumë se 200 vjeç: ajo u shpik në 1817 nga gjermani Karl Drais, i cili e quajti atë laufmachine (makinë garash), por shpejt u bë e njohur si “draisina”. Pavarësisht se kishte një timon dhe dy rrota, ndryshe nga biçikletat aktuale, dragini nuk kishte pedale dhe duhej të shtyhej gjatë ecjes ndërsa ulej.

2. KUR U ZHVILLUA NGJARJA E PARË E ÇIKLIMIT? Pesëdhjetë vjet pas shpikjes së draisine, gara e parë e biçikletave në histori u mbajt në një park në Paris: ajo u fitua më 31 maj 1868 nga britaniku James Moore (1849-1935), në një kurs 1.2 km. Në Itali, dy vjet më vonë, u zhvillua gara e parë rrugore nga Firence në Pistoia.

3. KUR LIND GIRO D’ITALIA? Giro d’Italia, një nga tre garat e mëdha evropiane së bashku me Tour de France dhe Vuelta spanjolle, u shpall në faqen e parë të Gazzetta dello Sport më 7 gusht 1908: gazeta sportive gjoja organizoi një ngjarje ” që do të bëhet një nga sprovat më të lakmuara dhe më të mëdha të çiklizmit ndërkombëtar”. Më pak se një vit më vonë, më 13 maj 1909, u zhvillua edicioni i parë: gara, e cila përfshinte 8 etapa dhe 2,447 kilometra, filloi në orën 2.53 të mëngjesit nga rrethrrotullimi Loreto në Milano. Fituesi i 1-rë Giro d’Italia në histori ishte Luigi Ganna – përpara Carlo Galetti dhe Giovanni Rossignoli – të cilët fituan çmimin në para prej 5,250 lireta (rreth 100,000 euro).

4. SA DISIPLINA CICLISTIKE KA? Me miliona entuziastë në të gjithë botën, çiklizmi është një nga sportet më të ndjekura dhe më të praktikuara të të gjitha kohërave, tradicionalisht i përbërë nga pesë specialitete, të dalluara si në bazë të rrugës (rrugës apo pistës) ashtu edhe sipas modeleve të veçanta që mund të konkurrojnë ( Biçikleta malore, BMX dhe cyclocross).

Lexo edhe :  Brit Awards 2024: Lista e plotë e fituesve

5. KUR LIND LA GRAZIELLA? Në vitin 1964, stilisti italian Rinaldo Donzelli krijoi një biçikletë elegante të palosshme të quajtur Graziella, e cila më pas u prodhua nga kompania me bazë në Veneto Carnielli: modeli ishte një sukses i menjëhershëm, duke u bërë një ikonë autentike e dizajnit italian në vitet 1960.

6. KUSH KA BËRË XHIRON E PARË NË BOTË ME BIÇIKLETË? Ecni me biçikletë që mund ta arrini kudo, siç tregohet nga bëma e amerikanit Fred Birchmore, i cili në vitin 1935 vendosi të udhëtonte 64,373 km duke përfunduar turneun e parë botëror me biçikletën e tij, të riemërtuar Bucephalus (nga emri i kalit të Aleksandrit të Madh) tani ruhet në Muzeun Kombëtar të Historisë Amerikane në Uashington.

7. CILA KA QENË BIÇIKLETA MË E SHTRENJTË NDONJËHERË? Biçikleta është një nga mjetet më të lira të transportit përreth, megjithatë ka modele shumë të shtrenjta, shpesh të bëra nga materiale të çmuara. Mbajtësi i rekordeve është Biçikleta malore 24K Gold Extreme, e mbuluar plotësisht me ar dhe e krijuar nga bizhuteritë e Shtëpisë së Artë të ngurta. Vlera e saj? Një milion dollarë.

8. CILI RAJON I ITALISË KA KORSI ME SHUMË PËR BICIKLETA? Sipas raportit të paraqitur në nëntor 2022 nga shoqata Euromobility, 10 qytetet italiane me më shumë kilometra shtigje biçikletash për banor ndodhen në Emilia-Romagna: në vendin e parë në podium është Reggio Emilia (me mbi 15 km/10,000 banorë. ), e ndjekur nga Ferrara dhe Modena.

9. PSE GINO BARTALI E SHMANGI NJË LUFTË CIVILE? Më 14 korrik 1948, një student i krahut të djathtë qëlloi Palmiro Togliattin, udhëheqësin e Partisë Komuniste Italiane, duke rritur frikën për shpërthimin e një lufte civile. Ishte çiklisti Gino Bartali ai që qetësoi shpirtrat, i cili në ditët në vijim grumbulloi një sërë suksesesh në Tour de France që emocionoi vendin duke e “shkëputur” nga synimet më të këqija.

10. ÇFARË ËSHTË REKORDI I SHPEJTËSISË SË BICIKLETES? Në vitin 2018, në shkretëtirat e Utah, amerikanja Denise Mueller Korenek arriti rekordin e shpejtësisë me një biçikletë duke arritur 296 km/h. Për ta arritur atë, ajo jo vetëm që pedaloi, por iu desh të futej në rrjedhën e një rrëshqitjeje të një zvarritëse të fuqishme (një makinë e veçantë garash).

Burimi: fokus.it/ Përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

Ndyshimet që ndodhin në trupin tuaj nëse konsumoni xhenxhefil për një muaj

Xhenxhefili është një nga erëzat më të fuqishme të globit. Atë e gjejmë të freskët, të thatë e në...

Çfarë ndodhi? Zarf i zi në BBV! Ngjarja që tronditi banorët

Një tjetër ngjarje e pazakontë ka tronditur ditën e sotme shtëpinë më të famshme në Shqipëri. Sara dhe Françeska thuajse kanë përfunduar në një përplasje...

Pse të gjithëve u pëlqejnë thashethemet?

Fundi i dashurisë mes Tottit dhe Ilary Blasi është vetëm shembulli i fundit i mrekullueshëm. Edhe dy njoftime për shtyp (një, padyshim) trumbetuan kudo për...

“Ke rënë brenda ore kafshë”, Silvi-Romeos: S’po bëj lojë, më pëlqen Erjola

Gjatë një bisede në BBV3 Romeo ngacmon Silvin për Erjolën. Ai dhe Julia e pyesin nëse vërtet ka pëlqim për të apo thjesht e...

Trump shënon sërish fitore, nuk ndal sulmet për kundërshtarin e mundshëm Joe Biden

Donald Trump fitoi një sërë garash presidenciale republikane të shtunën, duke iu afruar më shumë faktit i të qënit kandidati i partisë në zgjedhjet...

Lajme të tjera

Web TV