A kishte prejardhje afrikane mbretëresha Charlotte e Anglisë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

A ishte mbretëresha Charlotte, gruaja e Xhorxhit III, me të vërtetë mbretëresha e parë e zezë e Anglisë?

Sipas disa historianëve kjo është një hipotezë e besueshme. Dëshmi? Një portret i vitit 1762.

Pas serialit televiziv për Mbretëreshën Charlotte të Anglisë (1744-1818), i cili rrëfen në mënyrë imagjinare jetën dhe martesën e gruas së Xhorxhit III të Mbretërisë së Bashkuar (1738-1820), me nofkën “mbreti i çmendur”, të gjithë pyesin nëse vërtet Charlotte e Mecklenburg-Strelitz ishte mbretëresha e parë e zezë e Anglisë.

KUSH ISHTE SHARLOTTE? Charlotte, e ardhur nga një dukat i vogël gjerman që i përkiste Perandorisë së Shenjtë Romake, u martua me Giorgio njëzet e dy vjeç kur ishte 17 vjeç. Gjatë jetës së saj ajo luftoi për heqjen e skllavërisë dhe për këtë ajo është shumë e dashur në Karolinën e Veriut (SHBA), ku një qytet mban emrin e saj (Charlotte).

Mjeku i saj që merrte pjesë, Baroni Christian Friedrich Stockmar, e përshkroi atë si një grua të moshuar si “të vogël dhe të shtrembër, me një fytyrë me tipare të theksuara mulate”.

Kultura Sekretet e Mary Stuart: 55 mesazhe të koduara nga Mbretëresha e Skocisë të deshifruara

ORIGJINË PORTUGEZE? Ndër zërat që mbështesin origjinën afrikane të mbretëreshës Charlotte është ai i historianit Mario de Valdes y Cocom, sipas të cilit portretet e mbretëreshës e tregojnë atë me tipare të qarta afrikane.

Sipas de Valdes y Cocom, mbretëresha, e rritur në Gjermani, do të rrjedhë nga dega afrikane e familjes mbretërore portugeze, e lidhur me fisniken e shekullit të 15-të Margarita de Castro e Souza – vetë vajza e Alfonso III dhe zonja e tij Madragana. , një afrikan i zi.

Portreti i Charlotte të Mecklenburg-Strelitz Portreti i Charlotte of Mecklenburg-Strelitz (1744-1818), Allan Ramsay.  Nëpërmjet Wikimedia Commons PORTRETI I SHFARTËSISË.

Megjithatë, ka një portret në veçanti (imazhi në të majtë) që ka nxitur debatin: është ai i pikturuar në 1762 nga skocezi Allan Ramsay, i cili portretizon mbretëreshën Charlotte në rrobat e saj të kurorëzimit.

Lexo edhe :  Shkurt 1933/ Adolf Hitleri, bën publike linjat kryesore të politikës së tij të jashtme

Sipas de Valdes y Cocom, shumica e piktorëve të kohës fshinë tiparet që nuk i përgjigjeshin idealit evropian të bukurisë, ndërsa Ramsay i portretizonte subjektet e tij me njëfarë besnikërie dhe për këtë arsye tiparet e fytyrës së Carlottës do të pasqyronin origjinën e saj afrikane. .

SHUMË DYSHME DHE PAK SIGURI. Megjithatë, De Valdes y Cocom duket se është e vetmja që e ka parë origjinën e saj afrikane në portretin e mbretëreshës Charlotte: “Unë shpesh e shikoj atë, por kurrë nuk kisha vënë re ndonjë tipar që do të sugjeronte prejardhje afrikane,” komenton Deshmond Shawe-Taylor.

Guardian, topograf i pikturave të Mbretëreshës (inspektor i portreteve mbretërore) deri në vitin 2020. “Për më tepër”, komenton Shawe-Taylor, “mënyra më e mirë për të gjurmuar çdo tipar afrikan është të shikoni karikaturat e shumta të mbretëreshës të ruajtura në Muzeun Britanik në Londër.

Në asnjë nga mbretëreshat nuk është portretizuar me tipare afrikane, dhe nëse ajo do t’i kishte ato, ata do të ishin parë me njëri-tjetrin: karikaturistët do të martoheshin me ta”.

Kultura
Historia e vërtetë e Princeshës Sissi, Perandoresha Elisabeth e Austrisë

Ne kurrë nuk do ta dimë me siguri nëse Mbretëresha Charlotte ishte me të vërtetë mbretëresha e parë e zezë e Anglisë apo jo: në vlerësimin nëse de Valdes y Cocom mund të ketë të drejtë, është e rëndësishme të kihet parasysh se ai është një ekspert i pavarur historian në diasporën afrikane: sipas tij familja fiorentine Medici dhe amerikanët Vanderbilt kishin gjithashtu origjinë afrikane.

Përshtati për shqip Fjala.al

 

Të fundit

A mund të rritet mëlçia në nyjet limfatike? Sfida e re e një startup-i

Përdorimi i nyjeve limfatike të pacientëve të gjallë si bioreaktorë të vegjël, pra mjedise në të cilat rriten sa...

Skandal në ‘Për’puthen’/ Buçi-Erikës: Për kokë të çunave po të them, o vari*****

Buçi, konkurrent i formatit ‘Për’puthen’ është çmendur nga kërcimi që Erika i ka bërë Muratit në emision. Kjo pasi Buçi është shoqëruar disa herë me...

Irani gati të sulmojë Izraelin, tension i lartë në Lindjen e Mesme

Një goditje nga Irani ndaj Izraelit është një kërcënim “real dhe i besueshëm”. Deklarata vjen nga Shtëpia e Bardhë teksa frika për një sulm të afërt...

Lufta në Ukrainë/ 399 zona banimi pa energji elektrike pas sulmeve ruse

Në Ukrainë, 399 zona banimi mbetën pa energji elektrike pas sulmveve më të fundit ruse. Kjo u njoftua nga kompania shtetërore Ukrenergo, duke shpjeguar...

“Nuk mbaj mend të ketë qenë ndonjë kërcimtar…”, Iliri Shaqiri nuk kursehet për Albi Nakon

Koreografi Ilir Shaqiri ishte i ftuar sot në “Cherry on Top” me Bora Zemanin, pas një shkëputje të shkurtër nga ekrani. Mes të tjerash, Ilir...

Lajme të tjera

Web TV