Gjëmat e klimës, Gaz Bardhi dhe hallet tona…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Mentor Kikia

Nëse shikoni fotot në këtë postim, do të thoni se autori ka lajthitur.

Në fakt jo. Në njërën janë qershitë, që këtë “behar” kushtojnë shumë shtrenjtë. Ndërsa të tjerat tregojnë përmbytjet e tmerrshme në Itali, me dhjetra viktima e dëmë katastrofike.

Çfarë i lidh këto?

Prilli dhe Maji, sivjet ishin zgjatim i dimrit. Ju mendoni se kjo koha më shi cdo ditë, problemin më të madh ka që na la pa plazh në fundjave, apo jo? Zbrisni në fusha të mësoni të vërtetën.

Këto janë arsyet pse ka kaq pak qershi në treg. Sepse në kohën kur duhej të çelnin qershitë ishte ftohtë dhe, ose nuk çelën, ose nuk lidhën dot frutin.

Çfarë ndodhi në Itali? Gjëmë! Për dy ditë ranë reshje sa për një vit. Dhe ja çfarë shkaktuan.

Këto janë ndryshimet e klimës, para të cilave ne jemi milingona. Natyra na ka vënë në provë, ose përshtatemi, ose asimilohemi.

Njerëzimi ende spo e merr seriozisht këtë “kurs” të ri të natyrës.

Ndërsa ne këtu s’duam t’ia dimë fare-fare.

Po ju bëj një pyetje: Cili është halli më i madh sot në Shqipëri?

Nëse shikoni televizion, do të thoni: Politika. Sepse çdo natë, ke nga 20 emisione që flasin për opozitën. Nga një deputet të PD-së(me dhe pa vulë) në çdo studio, e nja 5 analistë dhe bërtasin dhe që i kërkojnë llogari për punën e qeverisë.

Keni dëgjuar gjëkundi të flitet për këto probleme?

Jo!

E nëse flet, të quajnë të marrë.

Çfarë klime thua ti mor idjot. Gaz Bardhi u bë kryetar i grupit parlamentar, ti thua klima. Kush do të bëhet kryetar i vulës? A vjen sërish Basha? Ça do bëjë Berisha pa vulë, do të ikë apo jo?

Lexo edhe :  Konferenca e kryetarëve/ Shqyrtohet kërkesa Bardhi – Berisha për komisionet hetimore

Këto janë halle…

Të fundit

Sa e rrallë është ngjyra juaj e syve?

Të gjitha ngjyrat e syve janë të bukura në aspektin e tyre. Njerëzit mund të “përhumben” me orë të...

Zbuluan vaksinën kundër COVID-19/Nderohen me çmimin Nobel në Mjekësi, Kariko dhe Weissman

Çmimin Nobel në Mjekësi e morën sot hungarezja, Katalin Kariko dhe amerikani, Drew Weissman për vaksinën mRNA. Katalin Kariko dhe Drew Weissman bënë zbulime në...

Rama vizitë zyrtare në Kroaci, pritet me ceremoni nga homologu Plenkoviç

Kryeministri Edi Rama ka nisur një vizitë zyrtare në Kroaci. Shefi i qeverisë shqiptare u prit me ceremoni zyrtare nga Kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviç. Në...

ISSH nis sot shpërndarjen e pensioneve të indeksuara/ Ja sa pensionistë përfitojnë

Instituti i Sigurimeve Shoqërore nisi sot shpërndarjen e pensioneve të indeksuara në masën 8.6 %, për 767 mijë pensionistë në të gjithë vendin. Nga vendimi...

Komandantja karikaturë!

Nga Kimete Berisha 1. Presidentja Osmani i tha një gazete italiane se: 'Nëse Serbia e pushton Kosovën - do të përballet me popullin, që me çdo...

Lajme të tjera

Web TV