Miratohet propozimi/ Ja sa do të rritet paga e deputetit, ministrit dhe Presidentit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Komisioni i Ekonomisë dhe Financave miratoi sot projektligjin për rritjen e pagave për administratën, institucionet e pavarura, por për qeverinë e deputetët. Seanca u karakterizua nga debati mes opozitës dhe ministres Delina Ibrahimaj.

Shkak ishte fakti që qeveria fillimisht kërkoi rritjen e pagave për të gjitha kategoritë, por jo për ministrat dhe deputetët. Opozita e ka kundërshtuar.

Në fund, komisioni me shumicë socialiste pranoi kërkesën e opozitës për të rritur pagat edhe për qeverinë dhe deputetët me argumentin e cenimit të hierarkisë së aparatit të shtetit. Tashmë projektligji kalon të enjten në Kuvend për të marrë vulën finale.

Aktualisht është 257 mijë lekë, do të shkojë 425 mijë lekë

Ministri
Aktualisht është 228 mijë lekë, do të shkojë 329 mijë lekë

Deputeti

Aktualisht është 156 mijë lekë, do të shkojë 310 mijë lekë.

Të fundit

Myrto Uzuni largohet nga fusha i lënduar, lajm i keq për Sylvinhon

Sulmuesi i kombëtares shqiptare, Myrto Uzuni u dëmtua në ndeshjen Granada-Betis, që po luhet në këto momente dhe u...

Ervin Karamuço “zbërthen” arsyen e fortë: Ja pse Laert Haxhiu mbahet në burgjet e Janinës

Laert Haxhiu mbahet në burgjet e Janinës sepse i trembet bandave të Aldo Bares. Kështu deklaroi eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço, mbrëmjen e sotme...

Genoa mposht me “poker” Romën dhe zhyt në krizë verdhekuqtë

Genoa bën “poker” dhe shkatërron Romën në takimin e javës së gjashtë të Serie A. Vendasit dominuan të gjithë takimin,ndërsa zhbllokuan sfidën në minutën e...

Hoxha zbardh vrasjen/ Si Artan Tafani ekzekutoi ish-pjesëtarin e grupit të Aldo Bares

Gazetari Artan Hoxha ka zbardhur një nga vrasjet, ku ka marrë pjesë Artan alias Marjus Tafani, i penduari i drejtësisë që zbardhi disa ngjarje...

Artan Hoxha: Laert Haxhiu ndante para me policët, ja lidhjet e fuqishme me autoritetet

Artan Hoxha, ka folur për Laert Haxhiun, grupi i të cilit u ekspozua për të paktën gjashtë vrasje, pas rrëfimeve të Artan Tafanit.  I ftuar...

Lajme të tjera

Web TV