Bota nderon në homazhe Tina Turner! Beyonce: Mishërim i pasionit dhe fuqisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Yjet e muzikës, të famshëm, politikanë  dhe fansa kanë ndëruar në homazhe mbretëreshën e Rock and Rollit, Tina Turner. Beyoncé tha se ajo ishte “mishërimi i pasionit dhe fuqisë”, ndërsa Sir Mick Jagger e quajti atë një “shoqe të mrekullueshme” dhe interpretuese “jashtëzakonisht të talentuar”. Turner u vlerësua gjithashtu nga Mariah Carey dhe Oprah Ëinfrey si një “e mbijetuar” që kapërceu vitet e abuzimit në familje.  Joe Biden, veçoi se Turner e kishte filluar jetën si bijë fermeri dhe përshëndeti “talentin e saj”. Këngëtarja e shpirtrave u nda nga jeta në moshën 83 vjeçare të mërkurën në shtëpinë e saj në Zyrih të Zvicrës.

“Me muzikën e saj dhe pasionin e saj të pakufishëm për jetën, ajo magjepsi miliona fansa në mbarë botën dhe frymëzoi yjet e së nesërmes. Sot i themi lamtumirë një shoqeje të dashur që na lë të gjithëve veprën e saj më të madhe: muzikën e saj. Gjithë dhembshuria jonë e përzemërt shkon për familjen e saj. Tina, do të na mungosh shumë”, thuhet në një deklaratë në faqen e saj të verifikuar në Facebook .

Nuk u dha asnjë shkak, por vitet e fundit diva e muzikës kishte vuajtur një sërë problemesh shëndetësore, duke përfshirë një goditje në tru dhe sëmundje të veshkave. E njohur si Mbretëresha e Rock and Roll-it, Turner ishte kengëtarja që ndizte zjarr skenat më të mëdha të botës, një nga vokalistet e paharruara të brezit të saj. Filloi karrierën në vitet 1950 dhe fitoi famë me Ike Turner Revue, përpara se të rishfaqej si një yll solo në vitet 1980. Këngëtarja amerikane Gloria Gaynor tha se Turner “hapi rrugën për kaq shumë gra në muzikën rock”.

“Ajo bëri me shumë dinjitet dhe sukses atë që shumë pak do të kishin guxuar ta bënin në kohën e saj dhe në atë zhanër të muzikës”.

Lexo edhe :  Panairi ‘Art, Zeje dhe Sport’ në Lezhë/ Kushi: E surprizuar nga talenti i nxënësve

Disa nga hitet e divës së muzikës janë:

What’s Love Got To Do With It

Simply The Best

I Don’t Wanna Lose You

Private Dancer

Proud Mary

Të fundit

Kur duhet të hamë më shumë mish në dimër apo verë? Ja çfarë thonë mjekët

Kur jashtë është ftohtë dhe temperaturat bien nën zero gradë Celsius, shpesh mund të shërbejë si një instinkt për...

7 vende përrallore të cilat duhet t’i vizitoni të paktën një herë gjatë jetës tuaj

Cilido qoftë versioni juaj i parajsës në tokë, vendet më poshtë jo vetëm që mahnisin sytë me bukuritë e rralla natyrore por edhe mbushin...

Fushata i kushton shtrenjtë, Mitsotakis rezulton me Covid 19

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka rezultuar pozitiv për Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë kreu i qeverisë helene i cili ka anuluar...

Gazetarja plas ‘bombën’: Ja çfarë do të bëjë prokuroria për çështjen e Tahirit

Burime të sigurta të gazetares Anila Hoxha deklaruan se pavarësisht se prokurori i çështjes ka aprovuar lirimin e Saimir Tahirit, të hënën po shohin...

Tkurret popullsia e Shqipërisë, 32 mijë banorë më pak gjatë vitit të kaluar

Edhe gjatë vitit 2022, popullsia e Shqipërisë vijoi tendencën rënëse. Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT, më 1 janar 2023 në vendin tonë u...

Lajme të tjera

Web TV