Burri i paralizuar për 12 vjet fillon të ecë falë implanteve të trurit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një burrë i paralizuar ka mundur të ecë thjesht duke menduar për këtë falë implanteve elektronike të trurit, një fillim mjekësor që ai thotë se i ka ndryshuar jetën.

Gert-Jan Oskam, një holandez 40-vjeçar, u paralizua në një aksident me biçikletë 12 vjet më parë.

Implantet elektronike i transmetojnë me valë mendimet e tij te këmbët nëpërmjet një implanti të dytë në shtyllën kurrizore.

Sistemi është ende në një fazë eksperimentale, por një organizatë bamirëse kryesore në Mbretërinë e Bashkuar e quajti atë “shumë inkurajues”.

“Ndihem si një fëmijë i vogël, duke mësuar të eci përsëri. Ka qenë një udhëtim i gjatë, por tani mund të ngrihem në këmbë dhe të pi një birrë me shokun tim. Është një kënaqësi që shumë njerëz nuk e kuptojnë”, tha Oskam për BBC.

Të fundit

Inter mposht Atalantën dhe siguron pjesëmarrjen në Champions në sezonin e ardhshëm

Inter ka siguruar matematikisht kualifikimin në Champions League, pas fitores 3-2 në shtëpi ndaj Atalantës. Skuadra e Inzaghit pozicionohet...

Mbyllet në barazim Strasbourg-PSG, parizienët shpallen kampion të Ligue 1 për herë të 11

PSG fiton për herë të 11-të në histori titullin kampion në Francë. Skuadra pariziene e siguroi matematikisht vendin e parë një javë para fundit...

Tensionet në veri, Sveçla në Leposaviç: Këtu është Republikë e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, sot ishte për vizitë në Leposaviç, ku u prit nga kryetari i ri i komunës,...

Ish diplomati amerikan Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes

Ish sekretari amerikan i Shtetit dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes këtë të shtunë, duke kapërcyer për jetëgjatësinë shumë bashkëkohës...

Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen...

Lajme të tjera

Web TV