Si e shikon rikthimin e Bashës?/ Këlliçi: Le të garojë, por s’është i nevojshëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kandidati i koalicionit “Bashkë Fitojmë” për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi ka komentuar rishfaqjen e  Lulzim Bashës në skenën politike një vit pas dorëheqjes në krye të Partisë Demokratike.

Sipas Këlliçit në A2 CNN, ashtu sikurse çdokush tjetër, edhe Basha ka të drejtën për të garuar për një funksion politik brenda një force politike, por sipas tij, nuk beson se është i duhuri për këtë gjë.

Pjesë nga biseda:

Në takimin e parë me të rinjtë, që z. Basha thotë që janë të rinjtë e Partisë Demokratike, flet për lista të hapura dhe bëri një thirrje: mos i besoni politikës! Nga cilat radhë vjen Lulzim Basha?

Nuk e di, me siguri ka harruar që ka qenë tre herë ministër i qeverisë së Partisë Demokratike, një herë kryetar bashkie dhe tre herë kandidat për kryeministër, dhe sot është deputet. Dhe sot figuron në gjykatë si i vetmi rast në botë, unikal, si i vetmi kryetar partie që ka dhënë dorëheqjen dhe vijon të jetë kryetar partie në gjykatë.

Çfarë ju thotë ky rikthim i sotëm i z. Basha dhe kjo retorikë e tij me të rinjtë e forumit rinor?

E para njëherë, nuk janë të rinjtë e forumit rinor. Nuk kanë asnjë lidhje me këtë forum. Shumë mirë që janë të rinj, që marrin pjesë në një aktivitet politik, por që nuk janë të rinj të forumit rinor, për këtë ju garantoj.

A është ky një hap drejt rikthimit të z. Basha në drejtimin e Partisë Demokratike formale, atë të vulës?

Nuk di si ta quaj, a është ky apo jo një hap drejt rikthimit të tij. Kam parë sot një sërë deputetësh, që kanë mbështetur fraksionin e vulës, që kanë qenë kundër një rikthimi të z. Basha. Në fund të ditës, çdokush është legjitim për të garuar për një funksion politik brenda një force politike, por nuk besoj se lidershipi i z. Basha është më i nevojshëm për drejtimin e Partisë Demokratike dhe për opozitën.

Të fundit

Inter mposht Atalantën dhe siguron pjesëmarrjen në Champions në sezonin e ardhshëm

Inter ka siguruar matematikisht kualifikimin në Champions League, pas fitores 3-2 në shtëpi ndaj Atalantës. Skuadra e Inzaghit pozicionohet...

Mbyllet në barazim Strasbourg-PSG, parizienët shpallen kampion të Ligue 1 për herë të 11

PSG fiton për herë të 11-të në histori titullin kampion në Francë. Skuadra pariziene e siguroi matematikisht vendin e parë një javë para fundit...

Tensionet në veri, Sveçla në Leposaviç: Këtu është Republikë e Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla, sot ishte për vizitë në Leposaviç, ku u prit nga kryetari i ri i komunës,...

Ish diplomati amerikan Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes

Ish sekretari amerikan i Shtetit dhe këshilltari presidencial Henry Kissinger feston 100 vjetorin e lindjes këtë të shtunë, duke kapërcyer për jetëgjatësinë shumë bashkëkohës...

Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen...

Lajme të tjera

Web TV