Historike/ Luton Town mposht Coventryn dhe rikthehet në Premier League pas 31 vitesh

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Luton Town do të luajë në edicionin e ardhshëm (i 32-ti) në Premier League, pasi mposhti 6-5 në ruletën e penaltive Coventry-n, në finalen e play-off të EFL Championship të shtunën.

Ky sukses në stadiumin Wembley, bëri që Luton të kthehej në nivelin më të lartë të futbollit anglez për herë të parë që nga viti 1992.

Jordan Clark kaloi në epërsi Lutonin në mesin e pjesës së parë, para se Gustavo Hamer të barazonte shifrat në minutën e 66-të.

Në fundin e kohës së rregullt, pot edhe gjatë dy kohëve shtesë me nga 15 minuta nuk pati ndryshim tjetër rezultati, kështu që skuadra e tretë (pas Burnley-t dhe Shefieldit) do të përcaktohej nga goditjet e penalltive.

11 lojtarët e parë gjetën rrjetën derisa mbrojtësi i Coventry-t, Fankaty Dabo, dështoi përballë portierit të Lutonit.

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV