Lira turke ra në nivelet më të ulëta historike pas fitores së Erdoganit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Lira turke ra në nivelet më të ulëta historike kundrejt dollarit amerikan pas fitores së Rexhep Tajip Erdogan në raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale të Turqisë.

Monedha turke ka humbur më shumë se gjashtë për qind të vlerës së saj që nga fillimi i vitit 2023 dhe vlera e saj ka rënë me më shumë se 90 për qind në dhjetë vitet e fundit.

“Fitorja e Erdoganit nuk ofron siguri për investitorët e huaj”, tha eksperti i kompanisë Telimer, Hasnain Malik.

Ai beson se ka pak shanse që presidenti i Turqisë t’i kthehet politikës ekonomike standarde pas zgjedhjeve.

Gjatë dy viteve të fundit, Banka Qendrore e Turqisë ka ulur gradualisht normën e interesit referencë, nga 19.0 për qind në 8.5 për qind aktualisht.

Inflacioni në Turqi, sipas agjencisë shtetërore të statistikave Turkstat, ishte 43.68 për qind në muajin prill.

 

Të fundit

E vogla e saj feston 1-vjetorin/Sara Hoxha:Kur të rritesh ëndrrat e tua ndiqi në Shqipëri

Vajza e Sara Hoxhës dhe Ledian Liços, Ruya feston sot 1-vjetorin e lindjes. Në këtë ditë të veçantë për vajzën...

Anglia jep lajmin e mirë për shqiptarët (Vendimi)

Paga minimale e Britanisë do të rritet në 12,67 euro në orë, konfirmoi ministri i Financave Jeremy Hunt të hënën në konferencën vjetore të...

Lajm i MIRË për shqiptarët/ Ambasada gjermane: Nga 1 Janari ata që kanë pasaportë…

Ambasada e Gjermanisë në Kosovë ka njoftuar se të gjithë ata që posedojnë pasaporta të Kosovës, duke filluar nga 1 janari mund të udhëtojnë...

“Do luftoj për emrin tim”/ Trump del sot para Gjykatës, ja me çfarë akuzash do përballet

Ish-presidenti amerikan Donald Trump njoftoi se do të dalë sot në gjykatë në fillim të një gjyqi për mashtrim civil, në të cilin do...

Shtatë ushqime të dëmshme për mëlçinë që duhet të largoni nga dieta juaj

Mëlçia është një nga organet thelbësore për funksionimin e duhur të trupit tonë. Është përgjegjëse për largimin e toksinave, nxit tretjen e ushqimit të...

Lajme të tjera

Web TV