Albin Kurti ka ngjallur një ndjenjë pendese në Perëndim për Kosovën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Nga Mero Baze

Kosova ka nisur të përballet me sanksionet e para të SHBA dhe Bashkimit Evropian, pas vendosmërisë së Albin Kurtit për ta përdorur konfliktin me Perëndimin si një  opsion politik që shpreson se I siguron mbështetje popullore.

Kosova u përjashtua dje nga stërvitja e përbashkët me forcat e NATO, Defender23, dhe ndaj saj po planifikohet pezullimi për anëtarësim në Këshillin  e Evropës, anulimi I liberalizmit të vizave, ndalimi I fondeve IPA nga Bashkimi Evropian dhe duke shkuar në mendje dhe gjëra të tjera më të rënda, deri tek largimi I prezencës ushtarake amerikane në Kosovë.

Të gjitha këto janë kundërpërgjigjet e para të Perëndimit ndaj Albin Kurtit dhe përpjekjeve të tij për tu faktorizuar si faktor politik antiperëndimor në Kosovë.

Në konfliktin e perëndimit me Albin Kurti nuk hyjnë në punë detaje teknike, por qasja antiperëndimore që ai ka në provokimin dhe mbajtjen ndezur të konfliktit, për të hedhur në erë planin franko gjerman që në fakt është një stabilizim afatgjatë I raporteve mes Kosovës dhe Serbisë nën mbështetjen dhe garancitë e Perëndimit.

Justifikimet e tij dhe mbështetësve trushpëlarë të tij për detajet teknike në Veri, janë një arsye më shumë për të kuptuar se me sa argumente të përcipta, ai kërkon ti vërë flakën Kosovës. Ai kërkon të mbroj me KFOR dhe forcat e NATO, katër kukulla të emëruara prej tij në Veri, në një proces ku serbët nuk kanë votuar, dhe nga ana tjetër është gati të lërë gjithë Kosovën në dorë të Serbisë duke u futur në konflikt me Perëndimin që nuk është vetëm çlirimtari i Kosovës por dhe garanti I ekzistencës së saj si shtet.

SHBA dhe Bashkimi Evropian ja kanë lënë të hapur një shteg nga ku mund të dal, duke kërkuar që katër të emëruarit e Kurtit, të cilët nuk kanë as popull dhe as administratë me vete, të marrin rol teknik si koordinatorë të qeverisë për katër komunat në veri dhe të shkohet drejt një procesi legjitim zgjedhjesh.

Këmbngulja e Albin Kurtit, që të konsdieroj të zgjedhur katër kukulla të emëruar, tregon se sa I barabartë është ai në dimension e tij antidemokratik me Aleksandër Vuçciq të cilin e akuzon si autokrat dhe sa pak I besueshëm është si një lider që mund të drejtoj një shtet jo të pastër etnikisht.

Është kjo arsyeja që në Perëndim ka një reflektim të rrezikshëm që po ngjall ndjenjën e pendesës për atë që Perëndimi ka bërë për Kosovën.

SHBA e ka çliruar Kosovën, për shkak se Miloshevici, nuk u la asnjë të drejt shqiptarëve në vitet 90, dhe ua emëronte dhe udhëheqësit e tyre, por  pas 25 vitesh, SHBA nuk mund të pranojnë dot  që një udhëheqës shqiptarë u kërkon llogari pse nuk vazhdojnë të bombardojnë përsëri Beogradin edhe pse vet sillen si Milosheviqi dikur.

Lexo edhe :  OKB, Marrëveshja e Kumanovës dhe Shqipëria

Me kriterin me të cilin SHBA dhe Perëndimi bombardoi Beogradin, sot Albin Kurti është në anën e Beogradit të vitit 1999 dhe jo të Kosovës 1999.

Dhe ai në fakt këtë po kërkon. Po kërkon ta paraqes Kosovën viktimë të Perëndimit dhe të ngjall aty një lëvizje antiamerikane të mbështetur dhe nga segmente të politikës shqiptare në Tiranë, nën maskën e ruajtjes së sovranitetit nga SHBA dhe BE.

Nëse shikon se si justifikojnë qasjen antiperëndimore  të Albin Kurtit, njerëzit e opozitës në Tiranë, e kupton qartë se ata mezi po presin formimin e një fronti mbarëshqiptarë që kërkon të mbroj “sovranitetin” e tokave shqiptare nga SHBA dhe Bashkimi Evropian.

Dhe nuk kanë pikë turpi në argumentet që përdorin. Për shembull frymëzuesit e bojkotit parlamentar në Shqipëri dhe djegies së mandateve më 2019, janë kundër bojkotit serb në Veri të Kosovës, mbështetësit e bojkotit të zgjedhjeve lokale në Shqipëri më 2019, janë kundër bojkotit serb të zgjedhësve, dhe pro kukullave të Albinit, dhe më tej akoma një armatë e tërë diplomatësh të Berishës dhe Ilir Metës në Shqipëri, janë një gjatësi vale me Albin Kurtin duke I kërkuar SHBA të mbaj duart larg nga Kosova pasi nuk është neutrale.

E gjithë kjo ka një përfundim që do jetë I hidhur për Kosovën.

E para, që duhet thënë është se të gjithë këta që po e nxisin Albin Kurtin të ndez zjarr Kosovën kundër Perëndimit, do zhgënjehen disa javë apo muaj më vonë, kur Albin Kurti gjithë këtë tension dhe dëm që po I bën Kosovës, do ta përdor si kapital politik për tu tërhequr për të nënshkruar “zajdenicën” e famshme, me kushte dhe më të rënda se sa ju diktuan në Aneksin e Ohrit dhe do thotë “fitore” .

E dyta që është dhe më e rëndësishme është se pas kësaj në Perëndim do të ketë një shije afatgjate pendese për çfarë kanë bërë dhe investuar në Kosovë, për çfarë e kanë çliruar me bomba atë vend, duke parë se produkti politik I këtij eksperimenti të pangjashëm në botë për krijimin e një shteti, ka prodhuar një shqiptar të klonuar me veset e Miloshevicit. Natyrisht për fat, pa fuqinë e tij.

Të fundit

Rekord i ri në kampionatin amerikan, 13-vjeçari debuton me ekipin e parë

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës orët e fundit nuk është folur për asgjë tjetër. Da’vian Kimbrough u bë...

“Tapë” dhe pa leje drejtimi në timon, “nami” me gjoba në Tiranë ( VIDEO)

12 shoferë janë arrestuar ose po ndiqen penalisht në Tiranë për drejtim automjeti në gjendje të dehur ose pa leje drejtimi, si dhe për...

Aksident në Vlorë/ “Range Rover” godet nga pas makinën e policisë, plagoset efektivi

Një aksident automobilistik është shënuar mesditën e kësaj të hëne në Vlorë. Makina e Policisë së Kufirit, sektor i cili drejtohet nga ‘peshkaqeni’ Ed Sulejmani...

Pas aludimeve, Luana Vjollca jep mesazhin e fortë për gjobaxhinjtë

Moderatorja Luana Vjollca ka reaguar sërish pas aludimeve për qarkullimin e videos erotike. Moderatorja e nisi emisionin me një mesazh të fortë për të gjithë...

Liverpool del me deklaratë zyrtare pas gafës ndaj Tottenham: “E pranojmë ndjesën”

Liverpool u penalizua në ndeshjen e fundit të Premier League atë ndaj Tottenham duke qenë se iu anulua një gol i rregullt. Luis Diaz...

Lajme të tjera

Web TV