test

Humbje e madhe për politikën/ Ndërron jetë ish-ministri i njohur (Foto+ Emri)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ka ndërrura jetë në moshën 85-vjeçare ish-ministri grek i partisë PASOK, Theodhoros Pangalos.

Humbje e madhe për politikën, ndërron jetë ish-ministri i

Lajmi për vdekjen e politikanit grek është konfirmuar nga familja e tij

Theodoros Pangalos ishte një politikan grek dhe anëtar drejtues i Lëvizjes Socialiste Panhelene (PASOK) .

Ai shërbeu si zëvendëskryeministër i Greqisë , përgjegjës për koordinimin e Këshillit Qeveritar për Punët e Jashtme dhe Mbrojtjen (KYSEA) dhe Komitetin e ri të Politikës Ekonomike dhe Sociale nga viti 2009 deri në vitin 2012.

Në vitin 1996 ai u emërua Ministër i Punëve të Jashtme dhe mbajti këtë post deri në dorëheqjen e tij në 1999, pas skandalit që përfshin liderin e PKK , të njohur si organizatë terroriste nga BE.

Pangalos lindi në Eleusis të Greqisë . Ai është nipi i gjeneralit dhe diktatorit të vitit 1926 Theodoros Pangalos . Disa nga paraardhësit e tij ishin arvanitas .

Pangalos ishte anëtar i Rinisë Lambrakis të krahut të majtë dhe, në 1964, kandidat për Parlamentin Helen me të Majtën e Bashkuar Demokratike (EDA).

Pangalos kundërshtoi diktaturën ushtarake të vitit 1967 dhe iu hoq shtetësia greke nga junta në vitin 1968.

Të fundit

Belgjika nuk gabon sërish, Djajtë mposhtin Rumaninë dhe marrin fitoren e parë në Europian

Belgjika regjistron fitoren e parë në EURO 2024, me skuadrën e Tedesco-s që triumfoi 2-0 ndaj Rumanisë në ndeshjen...

Zi në botën e futbollit, ish-futbollisti i njohur dhe familja e tij humbasin jetën

Futbollisti 28-vjeçar i Al Jazira, Ahmad Abu Al-Atta së bashku me gruan dhe fëmijët e tij mbetën të vrarë pas një sulmi ajror izraelit,...

Hodhën fishekzjarrë nga një jaht dhe i vunë flakën pyllit, e pësojnë keq 13 persona

Autoritetet greke arrestuan 13 persona të shtunën pasi fishekzjarrët e nisura nga një jaht ndezën një zjarr në pyll në një ishull pranë Athinës,...

“Nga 15 mijë euro do marrësh 280”/ Zbardhen telefonatat e zhvatjes së italianëve

Top Channel ka zbardhur dosjen për mashtrimet përmes call centerave, ku 17 persona akuzohen se zhvatën 4.7 mln € nga 1200 italianë dhe i...

“Është djali më i bukur shqiptar”/ Adrola Dushi pranon lidhjen me këngëtarin e njohur

Tashmë nuk ka më dyshime! Modelja bukuroshe Adrola Dushi dhe këngëtari i famshëm Capital T janë në një lidhje dashurie. Lajmin e ka konfirmuar bukuroshja...

Lajme të tjera

Web TV