Klubet me shpenzimet më të larta në 5 sezonet e fundit, dominim i pastër i Chelsea

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Sajti i specializuar ‘Tifosy’ ka publikuar shifrat e shpenzimeve të klubeve në merkato, në 5 sezonet e fundit, teksa vihet re dominimi absolut i Chelsea-t.

Londinezët kanë shpenzuar plot 1.2 miliardë euro në 5 vitet e fundit, teksa vlen të theksohet se plot 588 milionë euro, ose 49% e totalit, i ka shpenzuar vetëm në vitin e fundit, nën presidencën e Tod Boehly.

Pas londinezëve, klubi i dytë që ka shpenzuar më shumë, është Juventusi, që ka çuar 837 milionë euro për merkaton në 5 vitet e fundit.

Podiumin e plotëson Barcelona, me 776 milionë euro të shpenzuara, ndërsa 20-shen e parë e mbyllin katër skuadra italiane si Roma me 465 milionë euro, Milani me 455 milionë euro, Interi me 445 milionë euro dhe Napoli me 438 milionë euro.

20 klubet që kanë shpenzuar më shumë në merkaton e 5 viteve të fundit…

Chelsea: 1,2 miliardë euro

Juventus: 837 milionë

Barcelona: 776 milionë

Manchester United: 769 milionë

Manchester City: 708 milionë

Arsenal: 674 milionë

PSG: 646 milionë

Real Madrid: 629 milionë

Atletico Madrid: 587 milionë

West Ham: 524 milionë

Wolverhampton: 516 milionë

Aston Villa: 507 milionë

Liverpool: 494 milionë

Tottenham: 493 milionë

Newcastle: 479 milionë

Monaco: 478 milionë

Roma: 465 milionë

Milan: 455 milionë

Inter: 445 milionë

Napoli: 438 milionë

Të fundit

VIDEO/ Spektakël dhe magji në 35 minuta, Lautaro Martinez “fundos” Salernitanan

Lautaro Martinez bën “poker” në transfertën e Salernitanës dhe i jep tri pikët dhe kreun e Serie A skuadrës...

Çantat vjeshtë-dimër 2023, koha për të qenë të guximshme

Tendencat e çantave të kësaj vjeshte janë më pak të çuditshme, por ka gjasa që të shihen në rrugët e qyteteve më në zë...

Me foton nga fëmijëria, ja si e uroi Getinjo vëllain e tij Mozzik për ditëlindje

Reperi i njohur, Mozzik, festoi një ditë më parë ditëlindjen. Ai bëri 28 vjeç dhe këtë e tregoi vetë reperi përmes një postimi në...

“Njerëzit po vdesin kot”, Elon Musk krahason luftën në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore

Elon Musk e ka krahasuar luftën e Rusisë në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore, teksa thotë se “kaq shumë njerëz vdesin kot”. Miliarderi i kompanive Tesla and X,...

40 mijë banesa bosh në Tiranë, taksa nuk i “vret” pronarët

Në emisionin Money në Euronews Albania u shqyrtua rritja e çmimit të referencës për banesat, e cila do të çojë më pas dhe në...

Lajme të tjera

Web TV