“Njerëzimi është në RREZIK!”/ Ekspertët ngrenë alarmin: Inteligjenca artificiale si…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Drejtori ekzekutiv i OpenAI, Sam Altman dhe “kumbari i inteligjencës artificiale” Geoffrey Hinton janë disa nga qindra ekspertë të teknologjisë që po paralajmërojnë për kërcënimin që inteligjenca artificiale po paraqet për njerëzimin.

Shkencëtarët dhe drejtuesit e industrisë së teknologjisë kanë lëshuar një paralajmërim të ri në lidhje me kërcënimet ekzistenciale që inteligjenca artificiale (AI) paraqet për njerëzimin.

“Zbutja e rrezikut të zhdukjes nga AI duhet të jetë një prioritet global krahas rreziqeve të tjera në shkallë shoqërore si pandemitë dhe lufta bërthamore”, thanë ata në një deklaratë të shkurtër.

Geoffrey Hinton, një shkencëtar i njohur si “kumbari i AI” i cili la punën në Google muajin e kaluar për të shprehur shqetësimet rreth zhvillimit të pakontrolluar të mjeteve të reja të AI, ishte në mesin e qindra njerëzve që nënshkruan një letër për këtë çështje.

Përpos tij, letra u nënshkrua nga Sam Altman, CEO i krijuesit të ChatGPT, OpenAI, Demis Hassabis, CEO i Google DeepMind dhe Dario Amodei, CEO i Anthropic.

Shqetësimet përfshijnë ndër të tjera aftësinë e AI për të nxitur në mënyrë dramatike përhapjen e keqinformatave në internet, nëse do t’i largojë njerëzit plotësisht nga puna dhe nëse dikush do të ishte në gjendje të ndikonte te masa duke përdorur inteligjencën artificiale.

Ekspertët e përshkruajnë rezikun si “katastrofik” dhe “ekzistencial”, në kuptimin që njerëzimi mund të humbasë aftësinë për t’u vetëqeverisur dhe do të bëhet plotësisht i varur nga makineritë.

Vendet në mbarë botën po përpiqen të nxjerrin rregullore për teknologjinë në zhvillim.

Të fundit

Rasti “Meta”, Vojo dhe urgjenca e Ligjit për Partitë Politike

Nga Ben Andoni Ish-presidenti i vendit Ilir Meta, kryetar dhe së shpejti mëtuesi kryesor për president i PL-së, një partie...

PS tre mandate në pushtet, i dërguari i SHBA: Me kënaqësi presim zgjedhjet e ardhshme

I ngarkuari me punë i SHBA në Tiranë, David Wisner gjatë një interviste për ”Zërin e Amerikës”, tha se qëndrimi për Sali Berishën nuk...

Pija “magjike” që ka bërë bujë! Gratë dëshmojnë se duken më të reja pas konsumit të saj

Një pije u bë virale së fundmi dhe një numër i madh grash pohuan se kishin vënë re që pas konsumimit të këtij lëngu...

“Përse u shenjëstrua Dumani?”/ Ja si përgjigjet analisti i njohur

Në një intervistë në një emision televiziv, analisti Arben Meçe, analizoi deklaratat e kreut të Partisë së Lirisë, dhe akuzat e tij të forta...

Rikthehet “makthi” i tërmetit në Turqi, pamje nga momenti i lëkundjeve sizmike

Tërmeti i magnitudës 5.6 Rihter që goditi Turqinë pasditen e kësaj të enjteje shkaktoi panik te banorët. Lëkundjet e tërmetit u regjistraun në rajonin e...

Lajme të tjera

Web TV