Qendra e re shëndetësore në Vorë/ Manastirliu: Do rehabilitojmë edhe 9 të tjera në qark

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Më shumë se 47 mijë të moshuar kanë përfituar fishat e diabetit falas. Kështu deklaroi Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu, gjatë inspektimit të qendrës shëndetësore Muçaj të Vorës, e sapo përfunduar, me standardet më të mira.

“Edhe në këtë pikë ambulance, ashtu sikurse në çdo qendër shëndetësore po ofrohet programi i ri për fishat e diabetit, ku deri më tani kanë përfituar më shumë se 47 mijë qytetarë të grupmoshës +65 vjeç.

Prej muajit mars, fishat e diabetit janë falas për këtë grupmoshë, ashtu sikurse edhe për fëmijët dhe të rinjtë deri në moshën 25 vjeç”, tha Ministrja Manastirliu.

Duke folur për investimet në qendrat e kujdesit parësor, Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale tha se do të vijojnë investimet në qendrat shëndetësore dhe ambulancat në të gjithë territorin e vendit.

“Deri më tani kemi investuar në rehabilitimin dhe ndërtimin e 340 qendrave shëndetësore dhe ambulancave në të gjithë vendin. Ndërkohë që këtë vit ne kemi projektuar që të fillojmë rehabilitimin e 40 qenrdrave shëndetësore dhe ambulancave.

Në qarkun e Tiranës që ne do të fillojmë investimin në disa qendra shëndetësore dhe ambulanca që i përkasin zonave të Farkës, Kamzës, Vaqarrit, Kavajës, Rrogozhinës dhe sigurisht që do të vijojmë derisa të kemi në standard optimal të gjitha qendrat shëndetësore dhe ambulancat në të gjithë vendin.

Për ne nuk ka rëndësi se ku ofrohet shërbimi, në qytet apo në fshat, për ne e rëndësishme është që qytetarët, kudo ku ata jetojnë, të kenë një standard të njëjtë të shërbimit”, tha Minisrja Manastirliu.

Gjatë takimit me banorët e zonës, Ministrja Ogerta Manastirliu foli për rimbursimin e fishave të diabetit për pensionistët:

Lexo edhe :  Jemi në vjeshtë, vitaminat që duhet të merrni patjetër

Në investimet e këtij viti, vetëm për qarkun e Tiranës është parashikuar rikonstruksioni i 9 qendrave shëndetësore në Farkë, Kamëz, Paskuqan,Vaqarr, Bathore, Kavajë, Rrogozhinë.

Që prej nisjes së programit të rehabilitimit të qendrave shëndetësore, janë rehabilituar 340 qendra dhe ambulanca në të gjithë vendin, me mbi 1.2 milion qytetarë përfitues.

Të fundit

“Do luftoj për emrin tim”/ Trump del sot para Gjykatës, ja me çfarë akuzash do përballet

Ish-presidenti amerikan Donald Trump njoftoi se do të dalë sot në gjykatë në fillim të një gjyqi për mashtrim...

Shtatë ushqime të dëmshme për mëlçinë që duhet të largoni nga dieta juaj

Mëlçia është një nga organet thelbësore për funksionimin e duhur të trupit tonë. Është përgjegjëse për largimin e toksinave, nxit tretjen e ushqimit të...

U aksidentua për vdekje nga makineria e mishit/Flet shoqja e Lubjanës,ja pse iku në Greqi

Tronditëse ishte vdekja e Lubjana Baçevanit, shqiptares që humbi jetën në vendin e punës në Greqi, ku u aksidentua për vdekje nga makineria e...

Arsyet e tallavasë me “dosjet” e SPAK

Nga Ylli Pata Para disa ditësh, Roberto Saviano, shkrimtari dhe gazetari i njohur italian, trajtoi në emsionin e tij, një temë që e zbërtheu në...

Laert Haxhiu donte të eliminonte prokuroret, reagon Taulant Balla: Qeni që leh, s’të ha!

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla, ka folur pas takimit në KLP, ku u diskutua për mbrojtjen e prokurorëve, pas dëshmisë së të penduarit të...

Lajme të tjera

Web TV