“Rritja e pagave për deputetët, skandaloze”/ Islami: Duhet të niste nga shtresat e ulëta

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rritja e pagave të administratës publike, mes të cilëve ministrave dhe deputetëve ishte temë diskutimi në në emisionin “Bardh a Zi” në ABC News. Avokati Zaçe Islami, i ftuar në studio, e cilësoi rritjen e pagave për deputetët si skandaloze pasi sipas tij, rritja duhet të niste së pari nga shtresat më të ulëta.

“Gjëja e fundit që duhet të ishte bërë. Duhet të ishte filluar nga minimumi i jetesës. Të përcaktohet njëherë mimimuni me qëllim që të gjithë të trajtohen të barabartë. Të paktën shtresa që nuk ka biznese dhe të ardhura të tjera, si pensionistët dhe shtresat e tjera të popullsisë. Ngritja e rrogave të deputetëve është skandal“, tha ai.

Ndërkaq, sipas pedagogut Lush Susaj tha se rritja e pagave është e vonuar por ka probleme.

“Është rritje e vonuar, e domosdoshme por shumë difektoze sepse shoqëria demokratike është e shanseve të barabarta. Rroga e presidentit është rritur 66 përqind, sa 48 pensionistë. Marrim kryeministrin 73 përqind dhe merr sa tre profesorë doktora. Deputetit 98 përqind. Ka një problem se shumica e deputetëve kanë menaxhuar të gjithë tenderat dhe kanë shitur të gjithë vendet e punës.“, tha pedagogu.

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV