Free Porn

manotobet

takbet
betcart
betboro

megapari
mahbet
betforward


1xbet
teen sex
porn
djav
best porn 2025
porn 2026
brunette banged
Ankara Escort
1xbet
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com

1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
1xbet-1xir.com
betforward
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co

betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
betforward.com.co
deneme bonusu veren bahis siteleri
deneme bonusu
casino slot siteleri/a>
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Deneme bonusu veren siteler
Cialis
Cialis Fiyat
deneme bonusu
padişahbet
padişahbet
padişahbet
deneme bonusu 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet untertitelporno porno 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet وان ایکس بت 1xbet 1xbet سایت شرط بندی معتبر 1xbet وان ایکس بت

Në gjithë Evropën, e djathta ekstreme po rritet, duket normale por është e frikshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Austria, Franca, Gjermania, Suedia dhe tani Spanja – muri i zjarrit midis rrjedhës kryesore dhe të djathtës ekstreme po shkatërrohet

Nga Owen Jones

Normalizimi është procesi me të cilin diçka e pazakontë ose ekstreme bëhet pjesë e së përditshmes. Ajo që dikur provokonte tmerr dhe zemërim, mezi regjistrohet shpejt. Mënyra se si prania e Donald Trump u bë një fakt i thjeshtë i jetës politike është ndoshta shembulli më i njohur. Por normalizimi i ekstremit të djathtë po ndodh në të gjithë botën demokratike.
Pasi Trump u bë “normal”, ngjarjet që dukeshin edhe më ekstreme bënë gjithashtu. Një studim i vitit 2022 zbuloi se dy në pesë amerikanë mendonin se lufta civile ishte “të paktën disi e mundshme” në dekadën e ardhshme. Një politolog flet për mundësinë e diktaturës së djathtë në SHBA deri në vitin 2030.
E njëjta zvarritje e normalizimit po ndodh në politikën evropiane. Në kapërcyell të mijëvjeçarit, kur partia e ekstremit të djathtë të Austrisë, Liria (FPÖ) – e udhëhequr nga Jörg Haider, i cili kishte bërë komente duke sugjeruar se ishte dashamirës ndaj regjimit nazist – hyri në një koalicion me Partinë Popullore konservatore, shpërthyen protesta masive jo vetëm. në Vjenë, por në të gjithë Evropën dhe në SHBA. BE-ja madje vendosi sanksione diplomatike ndaj Austrisë. U kuptua se ishte kaluar një vijë e kuqe e rëndësishme; se duke pasur parasysh historinë e njomur me gjak të Evropës, e djathta ekstreme duhej të mbahej fort jashtë çadrës.
Jo me gjate. Kur FPÖ formoi një koalicion të ri në 2017, protestat ishin relativisht të vogla. Sot, partia fiton në zgjedhjet lokale dhe kryeson sondazhet e opinionit në Austri. Tani forca kryesore politike e vendit, ka të gjitha shanset për të udhëhequr qeverinë e ardhshme. Ndërkohë, nën presionin e krahut të djathtë, Partia Popullore ka miratuar politika gjithnjë e më të ashpra anti-migrante.
Pastaj është Spanja. Për vite pas rrëzimit financiar, vendi dukej se po kundërshtonte trendin e shumë vendeve evropiane për shkak të mungesës së një partie të ekstremit të djathtë në rritje. Dritat kryesore në partinë e majtë Podemos kishin një shpjegim: protestat masive të të indinjuarve kundër masave shtrënguese, të cilat shpërthyen në vitin 2011, dukej se siguruan që pakënaqësia të drejtohej nga interesa të fuqishme, në vend të grupeve të cenueshme si emigrantët. Por në zgjedhjet e përgjithshme të vitit 2019, partia e ekstremit të djathtë Vox – e përcaktuar nga armiqësia e saj ndaj emigrantëve dhe kundërshtimi ndaj autonomisë rajonale në Spanjë – doli e treta dhe në zgjedhjet lokale të fundjavës së kaluar tejkaluan pritjet. Zgjedhjet e përgjithshme të parakohshme janë thirrur në korrik dhe Vox së shpejti mund të jetë në qeveri, hera e parë që e djathta ekstreme spanjolle do të ishte në korridoret e pushtetit që nga rënia e Frankos.
Modeli është jashtëzakonisht i qartë. Në Gjermani, Alternativa për Gjermaninë (AfD) e ekstremit të djathtë po rritet: një sondazh i fundit parashikoi se do të dilte e dyta në zgjedhjet e përgjithshme, përpara Social Demokratëve në pushtet. Ndërsa partitë e tjera pretendojnë se do të refuzojnë të punojnë me AfD-në në nivel kombëtar, marrëdhënie të tilla tashmë ekzistojnë në nivel lokal, duke bërë që revista Foreign Policy të deklarojë së fundmi se “Firewall” i ekstremit të djathtë të Gjermanisë ka filluar të plasaritet.
Kjo është, në fund të fundit, ajo që ndodhi në Suedi, ku partitë e tjera refuzuan të bashkëpunojnë me partinë Demokratike të Suedisë, e cila ka rrënjë neo-naziste. Në vitin 2016, Anna Kinberg Batra, liderja e partisë konservatore të Moderatës, e denoncoi atë si raciste. Por në zgjedhjet e fundit, ajo doli e dyta dhe negocioi një marrëveshje për të mbështetur një qeveri të djathtë.
Në Francë, Marine Le Pen dhe partia e saj Rally National shënuan rezultatet e tyre më të mira ndonjëherë në zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare vitin e kaluar. Kryeministri i Italisë, Giorgia Meloni, është nga partia e ekstremit të djathtë Vëllezërit e Italisë. Në Evropën Lindore, ne kemi Hungarinë, të sunduar nga një autokraci de facto e ekstremit të djathtë, me një parti edhe më ekstreme – Lëvizja Atdheu ynë – që po rritet në votime. Në mënyrë të ngjashme, vini re Poloninë, e sunduar nga një qeveri e djathtë, e cila tani po manipulon krizën e Ukrainës për të ngritur një komision për të hetuar gjoja ndikimin rus në vend: në praktikë, vetëm një justifikim fals për të ngacmuar opozitën.
Si zbritëm kaq larg në baltë? Nuk ka dyshim se rritja e pasigurive ekonomike dhe pabarazive ofruan material të bollshëm për partitë e ekstremit të djathtë që ofruan kok turku si përgjigje. Nëse lëvizjet e majta do të kishin rezultuar më të suksesshme në ridrejtimin e këtij zemërimi në objektivat e duhur – si politikanët që ulin ofertën sociale, bosët që ofrojnë punë me pagesë të ulët dhe një sistem financiar që e zhyti botën në krizë – atëherë ndoshta e djathta ekstreme do të kishte gëzuar më pak tërheqës.
Por ata gjithashtu nuk do të ishin aty ku janë pa bashkëpunimin e partive kryesore. Trump është padyshim përbindëshi i krijuar nga vetë establishmenti republikan i SHBA-së – me zhgënjimin e tij anti-Obama, islamofobinë dhe antikomunizmin halucinativ – që tani duket se e urren atë. Në të gjithë botën perëndimore, partitë kryesore nuk priren të kundërshtojnë fuqishëm të djathtën ekstreme dhe të ofrojnë një vizion alternativ të së ardhmes, por të imitojnë retorikën dhe politikat e tyre. Gjithçka që ata kanë arritur është legjitimimi i zelotëve dhe lejimi i tyre për të vendosur kushtet e debatit.
Menduam se kishim mësuar nga momentet tona më të errëta në histori. Por nëse e djathta ekstreme nuk trajtohet edhe një herë si përtej zbehjes politike, tmerret e reja presin.

Të fundit

VIDEO/ Ilir Meta gjen ilaçin ndaj vapës: Ja paça borxh Bes Kallakut dhe….

Presidenti i Partisë së Lirisë, Ilir Meta, duket se ka gjetur ilaçin e kësaj vape të tmerrshme të ditës...

Privati kërkon punonjës krahu – Cilat janë zanatet me të kërkuara nga tregu aktualisht?

Ecuria pozitive e sektorit të turizmit dhe ndërtimit, dy nga fushat të cilat janë kyç për rritjen ekonomike në Shqipëri dhe nxitjen e konsumit,...

Veliaj mbështet kandidatin e PS, Vangjel Tavon: Himara do vijojë të jetë histori suksesi

Kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj i ka shprehur mbështetjen kandidatit të PS për Bashkinë e Himarës, Vangjel Tavo. Përmes një videomesazhi nga Jala, ku...

“Shqipëria po bëhet më e shtrenjtë, ndërsa shqiptarët më të varfër”

Ekonomia shqiptare po rritet në mënyrë të qëndrueshme dhe të shpejtë. INSTAT deklaroi se në 3-mujorin e parë ekonomia u zgjeruar me 3.6%. Por si...

Atentati ndaj Trump/ Kryeministri sllovak: Një skenar si ‘fotokopje’ e sulmit ndaj meje

Një breshëri me plumba mund t’i këtë kaluar para syve Donald Trump por ata vranë një pjesëmarrës në tubim dhe plagosën rëndë dy të...

Lajme të tjera

Web TV