Talenti 10-vjeçar bëhet pjesë e orkestrës së ushtrisë, performon për 1 qershorin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në koncertin e Orkestrës së Forcave të Armatosura mbrëmjen e sotme do të ketë një instrumentist të veçantë. Ai është 10 vjeç dhe është vlerësohet si një nga violinistët më të veçantë.

Është vetëm 10 vjeç, por të ardhmen e tij, e gjetur. Darel Bulcari, synon të prekë skenat botërorë, duke luajtur në violinë.

“Dua të shkoj në Vienë. Atje gjërat janë të vjetra, të ruajtura mirë dhe skena është shumë e bukur. Më pëlqen edhe koncerti i Vienës”,-tha Darel Bulçari.

Në këtë 1 qershor, është realizuar një pjesë e ëndrrës së tij. Ai do të marrë pjesë në shfaqen e organizuar nga Orchestra sinfonike e Forcave të Armatosura.

“Me orkestrën simfonike është hera e parë, por kam luajtur edhe më parë me harqe. Pasioni im për violinën lindi nga babi, se ai është violinist, por edhe nga veshi im, se e kisha qejf.  Te violina më pëlqen tingulli, kur luaj me vivrato dhe shpejtësia. Jam shumë i lumtur”,-tha Darel Bulçari.

Ndoqëm një pjesë të provave, për shfaqen që do luhet sot në orën 20:00, kushtuat festës së fëmijëve. Nën dirigjimin e Edmond Dako, në këtë 1 qershor, fokusi janë fëmijët, artistët e së ardhmes.

 

Të fundit

Berisha takim me deputetët e Rithemelimit dhe grupin e Bardhit, ja fokusi i diskutimeve

Ish kryeministri Sali Berisha po zhvillon sot takimin e katërt me deputetët e Rithemelimit dhe grupin e Gazment Bardhit. Në...

Serbia tërhiqet nga kufiri, vjen reagimi i parë nga DASH

Shtetet e Bashkuara kanë mirëpritur njoftimin e Serbisë për t’u tërhequr nga kufiri me Kosovën, pas paralajmërimeve të Uashingtonit, edhe pse verifikimi i lëvizjes...

Tërmetet nuk ndalen, Ballkani shkundet sërish, ja ku ishte epiqendra

Një tërmet me magnitudë 3.7 ka goditur në orën 10:43 sot në zonën detare ne jug të Metonit në Greqi. Sipas Institutit Gjeodinamik të Athinës, tërmeti ka...

Të rinjtë që kërkojnë pune në rritje, kalojnë nivelet e para pandemisë

Numri i të rinjve që iu drejtuan zyrave të punës erdhi në rritje në tremujorin e dytë të vitit. Të dhënat nga burime administrative, tregojnë...

Në burg prej 12 Majit/ Caktohet data e seancës së parë të gjyqit ndaj Fredi Belerit

Gjykata e Posaçme ka caktuar datën e seancës së parë të gjyqit ndaj kryebashkiakut të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri. Gjyqi do të jetë më...

Lajme të tjera

Web TV