Hapësira/ Këtu është Blue Moon, moduli i dytë që do të na çojë në Hënë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

NASA ka zgjedhur modulin hënor për të plotësuar Starship të SpaceX për të sjellë burra dhe gra në Hënë në vitet e ardhshme. Ajo do të quhet Blue Moon.

Ajo do të jetë 16 metra e lartë, do të peshojë rreth 16 ton dhe mund të lëshohet nga një raketë që ende nuk është testuar, New Glenn. Ajo do të quhet Blue Moon dhe është zgjedhur nga NASA si moduli hënor për të plotësuar Starship të SpaceX, i cili duhet të jetë moduli i parë që do të depozitojë burra dhe gra në Hënë në vitet e ardhshme.

DUHET NJË PASS? Blue Moon do të ndërtohet nga një grup kompanish, të udhëhequra nga Blue Origin e cila do të koordinojë punën e Lockheed Martin, Boeing, Draper Hineybee Robotics dhe Astrobotic.
Moduli hënor, për të cilin për momentin ka pak informacion dhe një ilustrim të publikuar nga vetë Blue Origin, do të duhet të lidhet me Lunar Gateway, stacioni hapësinor që do të ndërtohet rreth Hënës duke filluar nga viti 2027. Dhe nga stacioni hapësinor do të duhet të veprojë si “taksi” për astronautët në sipërfaqen hënore.

NJË DITË DO TË JETË AUTONOM Sipas kontratës që do të nënshkruhet mes NASA-s dhe Blue Origin, moduli duhet të jetë funksional duke filluar nga viti 2029, viti i nisjes së Artemis V, për të hyrë më pas në aktivitet me kohë të plotë jo vetëm për NASA-n. por për këdo që dëshiron të sjellë materiale dhe astronautë në Hënë.
Para kësaj, Blue Origin do të duhet të provojë efikasitetin e Blue Moon duke dërguar një pa pilot. Ndryshe nga modulet e tjera hënore që kanë përdorur një lëndë djegëse të quajtur hydrazine, Blue Moon do të përdorë hidrogjen të lëngshëm dhe oksigjen për lëvizjen e saj, një zgjedhje që ende kërkon disa rregullime teknologjike.

Lexo edhe :  E trishtë/ Ndërron jetë astronauti i njohur, njihet si i pari i... (Emri+ Foto)

ZGJEDHJET E ARDHSHME. Hidrogjeni dhe oksigjeni përdoren tashmë për lëshimet e raketave, por do të jetë hera e parë për misionet njerëzore në hapësirë. Pse kjo zgjedhje? Në të ardhmen, karburanti mund të prodhohet direkt në Hënë në mënyrë që të jetë autonome nga planeti ynë: oksigjeni dhe hidrogjeni në fakt mund të merren nga akulli i pranishëm në satelitin tonë.
Duket se kostoja totale e këtij projekti është rreth 7 miliardë dollarë, nga të cilat rreth 3.4 miliardë do të sigurohen nga NASA, pjesa tjetër nga kompani private, në radhë të parë Blue Origin.

Të fundit

I fituar nga vetëm 65 persona, Kate Middleton nderohet me titullin më e lartë mbretëror

Anëtarja e parë e familjes mbretërore që iu dha titulli më i lartë shoqëruese e nderit u bë Princesha e Uellsit, Kate...

Vala e të nxehtit godet Filipinet, temperaturat shënojnë 47 gradë

Filipinet po përballen me një valë ekstreme të të nxehtit, me autoritetet që kanë këshilluar qytetarët që të mos dalin jashtë “Është kaq nxehtë sa...

Balla në Emiratet e Bashkuara, takohet me liderët politikë, zbardhen temat e diskutimeve

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka vizituar Emiratet e Bashkuara ku ka zhvilluar një takim me liderët politikë në vend. Përmes një postimi në rrjetet...

Vala e të nxehtit godet këtë vend, nuk do ta besoni sa shënojnë temperaturat

Filipinet po përballen me një valë ekstreme të të nxehtit, me autoritetet që kanë këshilluar qytetarët që të mos dalin jashtë “Është kaq nxehtë sa...

Ekzistojnë 4 lloje gjumashësh. Po ju çfarë tipi jeni?

Ju ndoshta jeni të vetëdijshëm për personalitetin që keni, mund të jeni introvert ose ekstrovert. Ju madje mund të dini edhe gjuhën e dashurisë...

Lajme të tjera

Web TV