Hapësira/ Këtu është Blue Moon, moduli i dytë që do të na çojë në Hënë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

NASA ka zgjedhur modulin hënor për të plotësuar Starship të SpaceX për të sjellë burra dhe gra në Hënë në vitet e ardhshme. Ajo do të quhet Blue Moon.

Ajo do të jetë 16 metra e lartë, do të peshojë rreth 16 ton dhe mund të lëshohet nga një raketë që ende nuk është testuar, New Glenn. Ajo do të quhet Blue Moon dhe është zgjedhur nga NASA si moduli hënor për të plotësuar Starship të SpaceX, i cili duhet të jetë moduli i parë që do të depozitojë burra dhe gra në Hënë në vitet e ardhshme.

DUHET NJË PASS? Blue Moon do të ndërtohet nga një grup kompanish, të udhëhequra nga Blue Origin e cila do të koordinojë punën e Lockheed Martin, Boeing, Draper Hineybee Robotics dhe Astrobotic.
Moduli hënor, për të cilin për momentin ka pak informacion dhe një ilustrim të publikuar nga vetë Blue Origin, do të duhet të lidhet me Lunar Gateway, stacioni hapësinor që do të ndërtohet rreth Hënës duke filluar nga viti 2027. Dhe nga stacioni hapësinor do të duhet të veprojë si “taksi” për astronautët në sipërfaqen hënore.

NJË DITË DO TË JETË AUTONOM Sipas kontratës që do të nënshkruhet mes NASA-s dhe Blue Origin, moduli duhet të jetë funksional duke filluar nga viti 2029, viti i nisjes së Artemis V, për të hyrë më pas në aktivitet me kohë të plotë jo vetëm për NASA-n. por për këdo që dëshiron të sjellë materiale dhe astronautë në Hënë.
Para kësaj, Blue Origin do të duhet të provojë efikasitetin e Blue Moon duke dërguar një pa pilot. Ndryshe nga modulet e tjera hënore që kanë përdorur një lëndë djegëse të quajtur hydrazine, Blue Moon do të përdorë hidrogjen të lëngshëm dhe oksigjen për lëvizjen e saj, një zgjedhje që ende kërkon disa rregullime teknologjike.

Lexo edhe :  ​SHBA/ Teste falas për Covid për të parandaluar valën e dimrit

ZGJEDHJET E ARDHSHME. Hidrogjeni dhe oksigjeni përdoren tashmë për lëshimet e raketave, por do të jetë hera e parë për misionet njerëzore në hapësirë. Pse kjo zgjedhje? Në të ardhmen, karburanti mund të prodhohet direkt në Hënë në mënyrë që të jetë autonome nga planeti ynë: oksigjeni dhe hidrogjeni në fakt mund të merren nga akulli i pranishëm në satelitin tonë.
Duket se kostoja totale e këtij projekti është rreth 7 miliardë dollarë, nga të cilat rreth 3.4 miliardë do të sigurohen nga NASA, pjesa tjetër nga kompani private, në radhë të parë Blue Origin.

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV