Nga stresi tek kujtesa, ja përfitimet që keni nga leximi i përditshëm

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

A e dini se fëmijëve të cilëve prindërit u lexojnë libra disa herë në javë shfaqin aftësi shumë më të mira të shkrim-leximit pas katër vjetëve, shënojnë pikë më të larta në teste të inteligjencës dhe kanë punë më të mira në të ardhmen sesa fëmijët që prindërit nuk u lexojnë fare?

A nuk është kjo mbresëlënëse?

Nuk ka ndjenjë më të mirë sesa era e një libri, andaj leximi në pajisje elektronike as që i afrohet kësaj ndjenje, transmeton Telegrafi.

Duke pasur parasysh këtë, pavarësisht se në cilën formë lexoni, kjo shprehi sjell përfitime të mahnitshme.

Më poshtë i keni 15 prej përfitimeve që i sjell leximi i përditshëm:

– E promovon shëndetin mendor dhe jua zvogëlon shanset e zhvillimit të alzheimerit

– E zvogëlon stresin deri në 68%

– I rritë njohuritë e përgjithshme
– Ju bën më të mëshirshëm

– Jua zgjeron fjalorin

– Jua forcon aftësitë e shkrimit

– Jua forcon aftësitë analitike të mendimit

– Jua përmirëson memorien

– Jua përmirëson përqendrimin

– Ju argëton

– E përmirëson kualitetin e gjumit

– Ju sjell qetësi të brendshme

– Bëheni më të mirë në biseda

– Leximi është stërvitje për trurin

– Leximi është ngjitës, andaj, kur lexojnë tjerët përreth jush, jeni më të prirë që edhe ju ta bëni atë.

Të fundit

VIDEO/ Spektakël dhe magji në 35 minuta, Lautaro Martinez “fundos” Salernitanan

Lautaro Martinez bën “poker” në transfertën e Salernitanës dhe i jep tri pikët dhe kreun e Serie A skuadrës...

Çantat vjeshtë-dimër 2023, koha për të qenë të guximshme

Tendencat e çantave të kësaj vjeshte janë më pak të çuditshme, por ka gjasa që të shihen në rrugët e qyteteve më në zë...

Me foton nga fëmijëria, ja si e uroi Getinjo vëllain e tij Mozzik për ditëlindje

Reperi i njohur, Mozzik, festoi një ditë më parë ditëlindjen. Ai bëri 28 vjeç dhe këtë e tregoi vetë reperi përmes një postimi në...

“Njerëzit po vdesin kot”, Elon Musk krahason luftën në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore

Elon Musk e ka krahasuar luftën e Rusisë në Ukrainë me Luftën e Parë Botërore, teksa thotë se “kaq shumë njerëz vdesin kot”. Miliarderi i kompanive Tesla and X,...

40 mijë banesa bosh në Tiranë, taksa nuk i “vret” pronarët

Në emisionin Money në Euronews Albania u shqyrtua rritja e çmimit të referencës për banesat, e cila do të çojë më pas dhe në...

Lajme të tjera

Web TV