Tkurret popullsia e Shqipërisë, 32 mijë banorë më pak gjatë vitit të kaluar

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Edhe gjatë vitit 2022, popullsia e Shqipërisë vijoi tendencën rënëse.

Sipas të dhënave të publikuara nga INSTAT, më 1 janar 2023 në vendin tonë u numëruan 2.761.785 banorë, duke pësuar një rënie me 1.1% krahasuar me 1 janarin e 2022 ose thënë ndryshe, gati 32 mijë banorë më pak.

Arsyet kryesore të këtij fenomeni janë plakja e popullsisë, pasi në 2022 mosha mesatare ishte 38.8 vjeç nga 32.2 vjeç që ishte një vit më parë, si edhe emigracioni.

Shifrat e INSTAT paraqesin një tablo shqetësuese për këtë të fundit pasi vitin e shkuar emigruan 46 mijë persona ose 10.5% më shumë se në 2021.

I vetmi qark i vendit që arriti të shënojë rritje të popullsisë deri më 1 janar 2023 është Tirana, ndërsa të 11 qarqet e tjera regjistruan rënie, si pasojë e lëvizjes së banorëve drejt kryeqytetit, duke braktisur zonat e tjera.

Sipas të dhënave, gjatë vitit të shkuar Shqipëria iu rikthye shtesës natyrore pozitive, megjithatë numri i foshnjeve të lindura ishte më 9.3% më i ulët se në 2021.

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV