Manchester City i pandalshëm, “Qytetarët” triumfojnë ndaj United duke fituar edhe FA Cupe

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Manchester City triumfon ndaj Manchester United në finalen e parë të FA Cup që këto dy skuadra vihen përballë njëra-tjetrës dhe siguron trofeun e shtatë në historinë e këtij kompeticioni, pas fitores 2-1 në “Wembley Stadium”.

Vetëm 14 sekonda lojë i mjaftuan kapitenit të “Citizens”, Ilkay Gundogan për të zhbllokuar sfidën, i cili pas asistit të dhënë nga De Bruyne, gjeti rrugën drejt rrjetës dhe kaloi ekipin e tij në avantazh.

Me këtë gol, Gundogan vendos rekord në FA Cup, pasi realizoi golin më të shpejtë ndonjëherë në një finale të këtij kompeticioni.

Sfida ishte shumë e luftuar nga të dyja anët dhe pas prekjes së topit me dorë në zonë nga Grealish dhe verifikimit në VAR, kryesori i sfidës, Tierney akordoi penallti për Manchester United.

Ekzekutimin nga pika e bardhë e penalltisë e mori përsipër Bruno Fernandes, i cili e dërgoi topin në rrjetë dhe u dhuroi barazimin “Djajve të Kuq”.

Pjesa e dytë e takimit po ashtu rezultoi shumë e luftuar, me të dyja ekipet që tentuan portat respektive.

Megjithatë i asistuar sërish nga De Bruyne, në minutën e 51’, Gundogan gjeti sërish rrugën drejt rrjetës dhe riktheu avantazhin të skuadra e Guardiolës.

Nga të dyja skuadrat e Manchester-it u përpoqën që të realizonin, megjithatë kjo finale u mbyll me rezultatin 2-1, dhe në “Wembley” festuan tifozët e “Citizens”.

Ky bëhet trofeu i dytë i sezonit 2022-2023 për ekipin e Pep Guardiolës, që më herët siguroi edhe atë të Premier League, ndërsa ka mundësinë të marrë edhe atë të Champions League, në finalen e së cilit do të ketë përballë Interin.

Lexo edhe :  Xavi: “Mallorca është një skuadër e vështirë për t’u përballur, kanë sulmues si Muriqi”

Manchester United dhe Ten Hag, nga ana tjetër e mbyllin këtë vit sportiv me një trofe, atë të EFL Cup.

Të fundit

Mallorca ndal në barazim Barçën në shtëpi, Vedat Muriqi fantastik me gol dhe asist

Mallorca rezulton “kockë” e fortë ndaj Barcelonës në javën e shtatë të La Ligës, duke barazuar me shifrat 2-2,...

Juventus mposht minimalisht Leccen dhe vijon ndjekjen ndaj Interit kryesues

Juventus-Lecce çelën javën e gjashtë të Serie A, me “bardhezinjtë” që fituan minimalisht, 1-0 në “Allianz Stadium”, ndërsa miqtë nga ana tjetër pësojnë humbjen...

Kurti: Në Bruksel, Vuçiç tha se Radojçiç do të bëhet “Adem Jashari i serbëve”

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka zbuluar detaje mbi deklarimet që ka bërë presidenti i Serbisë në takimin e 2 majit në Bruksel.  Me...

Pas disfatës në Kukës, flet për herë të parë Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha ka reaguar për herë të parë për disfatën në Kukës, duke vijuar me avazin e vjetër. Në një emision televiziv ai...

Basha akuzon Serbinë: Skenar sekret për të marrë nën kontroll veriun e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha komentoi ngjarjen më të fundit nga veri i Kosovës, ku një grup i armatosur sulmuan ditën e diel...

Lajme të tjera

Web TV