Çmimi i naftës merr “goditjen fatale”, ulet sasia e prodhimit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mjaftoi një deklaratë e njërit prej prodhuesve kryesorë të naftës në botë, Arabisë Saudite se do të zvogëlojë me një milion fuçi në ditë, sasitë e prodhimit, përgjatë muajit korrik që kuotimi i arit të zi të merrte një hov të menjehershëm mëngjesin e sotëm.

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent u rrit menjehere me 2.4 për qind, dhe një fuçi u shit për 77 dollarë.

Nga 10 milionë fuçi në ditë, sauditet tani do të prodhojë 9 milionë fuçi. Pjesëtarë tjerë të grupit të shteteve që prodhojnë naftë, OPEC+, janë pajtuar për tkurrje të prodhimit me qellimin te stabilizohen çmimet.

Vendet e OPEC+ zotërojnë gati 40 për qind të naftës së papërpunuar, dhe vendimet e tyre mund të kenë ndikim të madh mbi cmimet e naftës. OPEC+ e ka beret e qarte se synon që prodhimi të ulet në 1.4 milion fuçi në ditë, prej vitit 2024.

Vendimi i fundit u mor pas një takimi 7 orësh që patën anëtaret e grupit të djelën. Çmimet e naftës pësuan rritje të ndjeshme kur Rusia nisi luftën në Ukrainë, vitin e kaluar, megjithatë së fundi ndaluan në nivelet e para nisjes së konfliktit.

Të dielën, ministri saudit i Energjisë, Princi Abdulaziz bin Salman, ka thënë se zvogëlimi i sasisë së shtetit të tij për një milion fuçi në ditë, mund të shtyhet edhe përtej korrikut, me qëllimin të arrihet një qëndueshmeri e tregjeve financiare.

Të fundit

Stuhi dhe tornado në SHBA/ Raportohet për gjashtë të vdekur

Moti i keq ka përfshirë Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Raportohet se 6 persona kanë ndërruar jetë pasi tornadot...

Parashikimi i motit/ Temperatura të ulta në gjithë Shqipërinë

Sipas MeteoAlb, moti i kthjellët, por relativisht i ftohtë do të mbizotërojë në të gjithë territorin e vendit deri pas-mesdite kur pritet kalim i...

Horoskopi ditor, 10 Dhjetor 2023

DASHI Gjatë kësaj dite do bëni mirë të reflektoni më gjatë dhe të braktisni disa zakone të këqija. Keni për ta parë se shumë shpejt...

NBA/ Los Angelos Lakers mposhtin Indiana Pacers dhe janë fitues të In-Season Tournament

LeBron James dhe Anthony Davis kombinuan për 65 pikë, teksa Los Angeles Lakers fituan turneun inaugurues të NBA In-Season, me rezultat 123-109 ndaj Indiana...

VIDEO/ Inter mposht lehtësisht Udinesen në “Giuseppe Meazza” dhe rikthehet në kryesim

Interi rikthehet sërish në krye të Serie A. Skuadra e Simone Inzaghit zhvilloi një ndeshje perfekte në “San Siro” duke mposhtur 4-0 Udinesen. Fundi i...

Lajme të tjera

Web TV