Qeveria shfuqizon Bordin për çmimet e Karburanteve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Këshilli i Ministrave ka miratuar sot shfuqizimin e Bordit të Transparencës për Kaburantet.

Ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj tha se bordi është shfuqizuar për shkak se çmimet tashmë janë stabilizuar.

“Një tjetër vendim i rëndësishëm, me fillimin e krizës ngriti një bord të transparencës për kontrollin e çmimeve. Që prej asaj kohe çmimet kanë pasur luhatje të mëdha. Ne vendosëm të përcaktojmë disa marzhe fitimi me qëllim limitimin të efektit të spekulimeve të hidrokarbureve dhe të limitonim abuzimet. Ne vendosëm, për shfuqizimin e bordit të hidrokarbureve dhe situatës së veçantë në këtë treg”, tha Ibrahimaj.

Bordi i Transparencës për Karburantet u ngrit në muajin mars të vitit 2022, pas rritjes në nivele rekord të çmimit të karburanteve, kryesisht naftës. Qëllimi i Bordit ishte të mbante ekuivalent çmimin në raport me të dhënat e bursave ndërkombëtare.

Por, Bordi u përball me kritika pasi çmimi i naftës fillimisht pësoi një ulje rekord dhe më pas iu rikthye vlerave të larta, pavarësisht se në bursa, vlera ishte shumë herë më e ulët.

Të fundit

U përfolën se ishin ndarë/Jennifer Lopez e Ben Affleck shfaqen në krahët e njëri-tjetrit

Prej disa ditësh në shtypin rozë u përfol për një ndarje të mundshme midis këngëtares Jennifer Lopez dhe aktorit...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet në Belgjikë rivali i Ervis Martinajt (Emri)

Në kuadër të operacionit të spak pas shkëmbimit të informacionit mes policisë shqiptare dhe asaj belge është bere e mundur arrestimi i Leonard Dukës. Ndaj...

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do të përfaqësojë edhe rrjetin e...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Lajme të tjera

Web TV