Shoqata e Bar-Restoranteve paralajmëron rritjen e çmimit të kafes: Janë rritur kostot

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kreu i Shoqatës së Bar-Restoranteve, Enri Jahaj ka paralajmëruar rritje të çmimit të kafesë, për shkak të kostove të larta me të cilat po përballet biznesni.

I ftuar në A2 CNN, Jahaj tha se pagat e punonjësve në këtë sector janë rritur, e për pasojë ka kosto edhe më të larta.

“Te bari i lagjes kafja është rritur, por do të rritet sërish. Në 10 veta të pyetur 9 duan të hapin një bar/restorant. Ne nuk kemi qendra kulturore.

Ne i kemi lënë teatrot, kinematë. Zyrat zhvillohen sot në bar/kafe. Njerëzit po i mbyllin punët e tyre në lokal.

Ai është një klient që të zë një tavolinë në mënyrë virtuale, nuk të bën xhiro. Ai do përkujdesje, madje ka edhe ankesa. Ky nuk është një klient potencial”, tha Jahaj.

I pyetur se si paraqitet situata aktuale, Jahaj tha se vihet re një rënie e fuqisë blerjes, ku rolin kryesor e ka luajtur kostoja.

“Ka një tkurrje të fuqisë blerëse. Së pari, ka ndikuar rritja e kostove. Po na ndihmon mbajtja e ulët e euros.

Por në momentin që eruo do të shkojë në standardin e vetë. Ne nuk operojmë më me paga minimale.

Kam dëgjuar për paga shumë të mira në qytete si Berati apo Korça. Në këtë drejtim, të gjitha kostot te ne janë rritur, por ne po vazhdojmë me të njëjtat çmime”, shtoi Jahaj.

Të fundit

“Liridona dhe Naimi kishin një konflikt”/ Eksperti: Familjarët e tyre e dinë

Teksa kanë kaluar më shumë se dy javë nga vdekja e Liridona Ademajt, vrasja e saj mbetet e rrethuar...

Kaosi në Kuvend/ PS kërkon përjashtimin e 7 deputetëve të tjerë të opozitës (Emrat)

Partia Socialiste ka kërkuar përjashtimin edhe për 7 deputetë të tjerë të opozitës. Deputetët ndaj të cilëve është kërkuar përjashtimi janë Ervin Salianji, Bledjon...

Marrëveshja për emigrantët/ Balla: 4 % e sfidës së Italisë do të trajtohet nga Shqipëria

Ministri i Brendshëm, Taulant Balla ka folur në Komisionin e Politikës së Jashtme përsa i përket marrëveshjes Shqipëri-Itali për pritjen e emigrantëve. Gjatë fjalës së...

Me Kadare në fyt

Nga Edison Ypi Kockë në fyt, halë në fyt, qelqe në fyt, gozhdë në fyt, brisk në fyt. Këto dhe të tjera si këto janë...

Siguroi armën për vrasjen/ Lihet në burg i dyshuari i katërt per vrasjen e Liridonës

Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar masën me paraburgim ndaj të akuzuarit të katërt, për vrasjen e Liridona Ademaj-Murseli. Gjykata Themelore në Prishtinë ka caktuar...

Lajme të tjera

Web TV