Pirja e ujit hidraton trupin dhe e bën sistemin e tretjes dhe qarkullimit mjaft të pastër. Konsumi i bollshëm i ujit ju jep një pamje më të re dhe lëkurë rrezatuese.

Pirja e ujit është trajtimi më i mirë kundër plakjes, me shkëlqim dhe pa rrudha. Përafërsisht trupi ynë përmban 50% – 70% ujë duke përfshirë lëkurën dhe indet. Mungesa e ujit të mjaftueshëm ndikon shumë në lëkurë.

1. Uji i jep më shumë elasticitet lëkurës suaj

Konsumimi i sasisë së mjaftueshme të ujit do t’ju ndihmojë të rigjeneroni lëkurën dhe të ruani lagështinë optimale të lëkurës; uji do të rritë gjithashtu elasticitetin e lëkurës.

2. Uji parandalon plakjen e hershme të lëkurës

Nëse keni shenja plakjeje në fytyrë, rrudha dhe vija të holla është edhe për shkak të dehidratimit. Mbajtja e lëkurës të hidratuar do ta mbajë lëkurën tuaj të butë dhe të zhdërvjellët dhe gjithashtu do të përmirësojë ngjyrën.

3. Uji largon toksinat

Ju gjithashtu mund të luftoni çrregullimet e lëkurës duke e mbajtur lëkurën të hidratuar, por edhe të përmirësoni sistemin tuaj të tretjes. Si rezultat, të gjitha toksinat do të largohen nga trupi, duke ju lënë lëkurë të shëndetshme dhe me shkëlqim.

Lexo edhe :  Momente intime mes Bardhit dhe Sarës në Big Brother VIP

4. Uji mban larg aknet dhe puçrrat

Ju mund t’i mbani larg puçrrat e lëkurës dhe aknet duke pirë ujë të mjaftueshëm. Duke konsumuar më shumë ujë, do të siguroheni që të gjitha toksinat të largohen nga trupi juaj, gjë që sigurisht do të ndihmojë në shërimin e akneve dhe do ta mbajë lëkurën tuaj të pastër.

5. Uji ruan ekuilibrin e pH të lëkurës

Nivelet e pH-së janë gjëja më e rëndësishme për t’u balancuar, pH optimal duhet të jetë 5.5. Uji ruan nivelin e pH-së, largon enjtjen rreth syve dhe u jep shikim të pastër atyre.