Pse në sport fituesit shpërblehen me kupa?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shumë kohë përpara se të ishin simbol i fitores në garat sportive moderne, kupat përdoreshin në ritualet e banketeve si shenjë festimi dhe miqësie.

Origjina e shpërblimit të garave sportive me kupa daton në Greqinë e lashtë, kur këto objekte nuk përdoreshin për të shpërblyer një fitore (në atë rast përdoreshin degë ulliri ose dafine), por përdoreshin në bankete rituale, raste në të cilat tradita e kalimit  nga dora në dorë për të festuar miqësinë mes darkuesve u përhap.

Në shekullin e tetëmbëdhjetë, ky zakon u ringjall dhe u zhyt në ritet e kishës metodiste britanike, por vetëm me lindjen e sportit modern, përsëri në Mbretërinë e Bashkuar, por në shekullin e ardhshëm, ky përdorim do të lidhet me festimet sportive.

GJITHNJË E MË SHUMË KUPA TË ÇMUARA. Kupat ishin gjithashtu të dobishme për të mbajtur çmimet në para të destinuara për fituesit, por ato u bënë gjithnjë e më të kërkuara dhe të çmuara, deri në atë pikë sa u bënë një simbol për t’u pushtuar, ndarë dhe pothuajse nderuar.

Kupa e njëqind Guineas, për shembull, u jepet që nga viti 1851 fituesve të Kupës së Amerikës, një garë lundrimi që është shumë e lakmuar edhe sot.

Përshtati në shqip nga Focus.it, Fjala.al

Të fundit

Pritjes i vjen fundi/ Nisin përgatitjet për “BBV3”, ja pamjet brenda shtëpisë (Foto)

Big Brother Vip Albania” është spektakli më i ndjekur në Shqipëri, ku banorët transmetojnë shumë emocione të forta teksa...

“Më duhen 8 mijë euro”/ Gazetari publikon mesazhet, si Naim Murseli kërkonte para borxh

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës dhe gazetari Milaim Zeka ka deklaruar se babai i Naim Murselit ka ndryshuar qartë qëndrim në lidhje me vrasjen...

Një iranian thyen rekordin, vendos 88 lugë të balancuara në trupin e tij

Një burrë iranian theu rekordin e tij botëror Guinness duke balancuar 88 lugë në vende të ndryshme në trupin e tij. Abolfazl Saber Mokhtari,...

VIDEO/ Ngjarje e jashtëzakonshme, presidenti i klubit turk grushton arbitrin kryesor

E pazakontë, e turpshme dhe për të ardhur keq: Presidenti i skuadrës turke, Ankaragucu, bën veprimin e papërgjegjshëm dhe të dënueshëm në fushën e...

Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin...

Lajme të tjera

Web TV