‘Qytet fantazmë’/ Ja çfarë mendojnë vërtetë Elon Musk dhe CEO të tjerë për San Franciskon

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Është logjikë e thjeshtë. Dëshironi të dini se çfarë mendojnë njerëzit për një vend apo gjë të caktuar? Pyetini ata. Anketoni San Franciskanët për gjendjen e qytetit të tyre dhe do të dëgjoni një sërë përgjigjesh, shumë prej të cilave janë shërbyer me pasion për sigurinë ose pastërtinë.

Por çfarë mendojnë njerëzit që kanë pushtet dhe ndikim për qytetin që shpesh është zvarritur nëpër baltën e medias? Kjo është një pyetje më e vështirë për t’u përgjigjur pasi përgjigjet e drejtuesve të biznesit shpesh ruhen ose dërgohen përmes filtrave të miratuar nga media. Megjithatë, herë pas here, ata ofrojnë disa mendime të sinqerta për qytetin e San Franciskos.

Këtu është një koleksion komentesh rreth San Franciskos nga drejtues biznesi që ose jetojnë, punojnë ose kanë pronë në qytet, duke përfshirë shefin e preferuar të mediave sociale të të gjithëve.

Elon Musk, CEO i Twitter
Në maj, Musk përdori platformën e tij të preferuar për të nxjerrë një metaforë të përbashkët për betejat e qytetit.

“Kaq shumë dyqane u mbyllën në qendër të qytetit të San Franciskos. Ndihet post-apokaliptike.”

Fundjavën e kaluar ai postoi një perspektivë më personale.

“Një miku im tha se përjetoi disa të shtëna mbrëmë jashtë banesës së tij në San Francisko dhe një plumb kaloi tej përtej murit të tij. Hera e dytë që ndodh.”

Thomas Baltimore Jr., CEO i Park Hotels
Në një artikull të fundit të Chronicle , manjati i hotelit tha:

“Tani më shumë se kurrë, ne besojmë se rruga e San Franciskos drejt rimëkëmbjes mbetet e turbullt dhe e zgjatur nga sfidat e mëdha – të vjetra dhe të reja.”

Bruce Flatt, CEO i Brookfield Asset Management
Ekzekutivi i kësaj kompanie me disa ndërtesa në San Francisko foli për CNBC muajin e kaluar për të thënë se Brookfield nuk do të zhvillonte një ndërtesë të re zyre në qytet, duke pasur parasysh kushtet aktuale të tregut.

“San Francisko është më i ashpër – ka shumë hapësirë ​​të tepërt dhe nuk do ta bënit sot, por përfundimisht po, San Francisko do të kthehet. Do të jetë një qytet i mrekullueshëm në planin afatgjatë.”

Jim Wunderman, CEO i Këshillit të Zonës së Gjirit
Udhëheqësi i grupit të biznesit tha për qendrën e San Franciskos :

“Është disi një qytet fantazmë, po bëhet pak më i mirë, pak nga pak njerëzit po kthehen. Por nuk do të jetë ashtu siç ishte më parë dhe ne duhet të përshtatemi me këtë.”

Davis Smith, CEO i Cotopaxi
Tetorin e kaluar, Smith shkroi në faqen e tij në LinkedIn se kompania me bazë në Utah do të mbyllte vendndodhjen e saj në San Francisko:

“Ne po e mbyllim dyqanin për shkak të vjedhjeve të organizuara të shfrenuara dhe mungesës së sigurisë për ekipin tonë. Dyqani ynë goditet nga unazat e organizuara të vjedhjeve disa herë në javë. Ata hyjnë me pafytyrësi në dyqan dhe rrëmbejnë mijëra dollarë produkte dhe dalin jashtë”, shkroi Smith. “Ne filluam ta mbajmë derën të mbyllur dhe ta hapnim vetëm për klientët, por edhe atëherë, ata do të kenë një grua të shkojë te dera dhe më pas individët e fshehur do të hyjnë me shpejtësi në dyqan sapo të hapet dera. Ekipi ynë është i tmerruar. Ata ndihen të pasigurt. Rojet e sigurisë nuk ndihmojnë sepse këto unaza vjedhjeje e dinë që rojet e sigurisë nuk mund t’i ndalojnë ata.”

Lexo edhe :  Gaza bën bilancin: 18,000 palestinezë të vrarë që nga fillimi i luftës

Dyqani u rihap më vonë. Dhe Smith kërkoi falje .

Marc Benioff, bashkë-CEO i Salesforce
Benioff, shpesh një nxitës i tifozëve të San Franciskos, ndau fjalë të mprehta për qytetin e tij të lindjes , gjatë një artikulli të muajit dhjetor nga Bloomberg.

“Ne kemi nevojë për më shumë banim në qendër të qytetit. Ne kemi nevojë për më shumë muze në qendër të qytetit. Ne kemi nevojë për më shumë klube në qendër të qytetit. Ne kemi nevojë për më shumë universitete në qendër të qytetit. Hapësira e zyrës u maksimizua për bumin e teknologjisë.”  “Qendra e qytetit do të duhet të riarkitektohet.”

Greg Brockman, president i OpenAI
Gjatë një konference të inteligjencës artificiale në San Francisko, Brockman tha :

“Unë mendoj se SF është larg nga vendi më i mirë për të filluar një kompani AI. Por mund të jetë 10 herë ose 100 herë më mirë.”

Snehal Antani, CEO i Horizon3.ai
Themeluesi i firmës së sigurisë kibernetike shkroi në Twitter në mars se një shok skuadre që vizitonte San Franciskon, shkoi për darkë në “Fisherman’s Wharf” dhe u kthye te një “xham i thyer i makinës dhe 2 çantat e shpinës të vjedhura. Humben 10 mijë dollarë pajisje, pasaportat janë zhdukur, etj.

“Kështu që tani më duhet të përfshij një përmbledhje sigurie para vizitës për njerëzit që udhëtojnë në San Francisko. Kjo është një arsye e madhe që unë hezitoj të hap një zyrë në qytet kundrejt mbajtjes së një ekipi të largët dhe takimit herë pas here në një vend në tabelën e bardhë.

“Dhe shokët e mi të skuadrës do të jenë të plagosur përgjithmonë, grabitja të godet në thelb, veçanërisht kur është humbje mijëra dollarësh. Nuk ka rimëkëmbje në qendër të qytetit pa një shtytje agresive për siguri.”

Alex Bastian, CEO i Këshillit të Hoteleve të San Franciskos
Udhëheqësi jofitimprurës mori një qëndrim më shpresëdhënës dhe pozitiv ndaj qytetit gjatë një paraqitjeje në CNBC javën e kaluar:

“Tani më shumë se kurrë unë besoj se San Francisko është një investim i madh ende…për herë të parë në një kohë të gjatë ne po shohim konsensus në qytetin tonë rreth çështjeve që përfshijnë sigurinë publike dhe reformën e taksave.”

Të fundit

Masat ndaj të dyshuarve për Inceneratorin e Tiranës, sot seanca për 15 urdhër-arrestet

Ka nisur në Gjykatën e Posaçme masa ndaj të dyshuarve si të përfshirë në Inceneratorin e Tiranës, prej të...

Keni probleme me kujtesën? Provoni këto dy përbërës dhe rezultati do t’iu lërë pa fjalë

Të dy këto përbërës natyralë janë fantastike për shëndetin e trurit, zemrën por dhe probleme të tjera shëndetësore. Arrat dhe rozmarina përbëjnë recetën ideale të...

Deklarim të rremë të pasurisë, Prokuroria e Durrësit dërgon në gjyq ish-prokurorin

Prokuroria e Durrësit përfundon hetimet dhe dërgon në gjyq ish-prokurorin Petrit Fusha, i hetuar për deklarim të rremë të pasurisë. Ish-prokurori akuzohet për “Refuzim...

Çfarë do të ndodhë në seancën e të enjtes në Kuvend?

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur sot grupin parlamentar të Partisë Socialiste. Në mbledhje u diskutua për agjendën e seancës të së enjtes. Mësohet se të...

33-vjetori e gjen PD-në të përçarë/ As festa nuk i bashkon “të djathtët”

Sot shënohen 33 vjet që nga themelimi i Partisë Demokratike, partia e parë e djathtë, e krijuar pas pluralizimit në vendin tonë. Megjithatë, ky përvjetor...

Lajme të tjera

Web TV