test

“Rrëmbimi i 3 policëve rrit tensionet”/ Reuters: Kosova e Serbia akuzojnë njëra-tjetrën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rrëmbimi i tre policisë të Kosovës nga forcat serbe ‘Kobra’ ka marrë vëmendjen e mediave të huaja.

“Reuters” i ka kushtuar një artikull tensioneve të fundit si edhe deklaratave të zyrtarëve pas kësaj ngjarje të rëndë.

Më tej artikulli vijon:

Tre policë të Kosovës u rrëmbyen nga forcat serbe, por zyrtarët nga Kosova dhe Serbia dhanë lokacione të ndryshme për arrestimin, duke akuzuar njëri-tjetrin për kalim të paligjshëm të kufirit.

 

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti kërkoi lirimin e tre oficerëve. Ai tha se ata ishin arrestuar 300 metra brenda territorit të Kosovës, afër kufirit me Serbinë.

 

“Hyrja e forcave serbe në territorin e Kosovës është agresion dhe ka për qëllim përshkallëzimin dhe destabilizimin”, ka shkruar Kurti në faqen e tij në Facebook.

Por presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç tha se të tre u arrestuan “deri në 1.8 kilometra brenda territorit serb.

Ai akuzoi edhe Kurtin për nxitje të konflikteve.

“Ne jemi në udhëkryq, nuk dimë nëse do të kemi paqe apo jo. Nëse ka një njeri në Ballkan që dëshiron të nxisë konflikte me çdo kusht, ai është Albin Kurti”, tha Vuçiç.

Ai hodhi poshtë akuzat e Kurtit se policia serbe ka hyrë në Kosovë, duke thënë: “As nuk kanë vënë këmbë atje”.

Vuçiç tha se Beogradi ishte i gatshëm të dorëzonte të gjitha provat dhe të pranonte një hetim ndërkombëtar për arrestimet dhe se mund të zhvendoste disa nga ushtritë e tij të vendosura aktualisht rreth pesë km (3.1 milje) larg kufirit në garnizone brenda Serbisë për të ulur tensionet.

“Do të jetë e vështirë të ktheheni në normalitet”, tha ai.

Kosova ndaloi të gjitha automjetet me targa të Serbisë të hyjnë në territorin e saj në përgjigje të arrestimeve, tha një zyrtar i ministrisë së brendshme për Reuters.

Lexo edhe :  Ambasadori amerikan: Njohja e Kosovës s’do të jetë kusht për hyrjen e Serbisë në BE

Ndalimet mund të nxisin më tej tensionet në pjesën veriore me shumicë serbe në Kosovë, e cila kufizohet me Serbinë dhe javët e fundit është përfshirë në përplasje të dhunshme.

Të fundit

Peshkaqenët po bëjnë ‘kërdinë’, autoritetet marrin vendimin urgjent për tre plazhe

Për të dytën ditë radhazi, rojet e plazhit urdhëruan notarët të dilnin nga uji në plazhin Melenara në bregun...

Studimi: Vetmia dëmton shëndetin po aq sa konsumimi i 15 cigareve në ditë

Me siguri ju jeni ndjerë të vetmuar në një moment të jetës tuaj. Edhe pse e dini se keni miq dhe njerëz që kujdesen...

Publikimi i tezave të Matematikës, reagon menjëherë ministria e Arsimit

Ministria e Arsimit dhe Sportit siguron të gjithë maturantët dhe opinionin publik se procesi i provimit të Maturës Shtetërore në Matematikë po kryhet brenda...

Media australiane ‘ELLE’: Shqipëria, perlë e turizmit evropian në zhvillim

Shqipëria mund të njihet më së shumti si vendlindja e Dua Lipës , por ky destinacion ofron shumë më tepër shkruhet në një artikull të...

Nga sot, temperatura përvëluese: Si të parandaloni emergjencat e lidhura me nxehtësinë

Jemi në muajin Qershor dhe temperaturat në Shqipëri dhe në shumë vende të botës kanë shënuar rritje ekstreme. Me temperaturat në rritje të verës,...

Lajme të tjera

Web TV