Çaj apo kafe? Mësoni se cili është më i mirë për shëndetin tuaj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Si kafja po ashtu dhe çaji janë të mbushura me përbërës që janë të dobishme për trupin në mënyrën e tyre, por bashkëveprimi dinamik mes tyre mund të jetë më i dobishme për ju.

Çfarë ka të mirë pirja e kafesë?

“Kafeja ka qenë e lidhur me uljen e rrezikut të sëmundjes së Parkinsonit dhe diabetit të tipit 2”, thotë Kimberly Gomer,drejtoreshë e të ushqyerit në Pritikin Longevity Center & Spa në Miami.

Gjithashtu është treguar se ajo ul rrezikun e disa kancerave, duke përfshirë kancerin e endometrit dhe kancerin e lëkurës.

Një studim i më shumë se 500,000 njerëzve në mbarë botën arriti në përfundimin se pirja e kafesë ishte e lidhur me zvogëlimin e rrezikut të vdekjes nga shkaqe të ndryshme.

Vetëm mos e ngarkoni kafen tuaj në mëngjes me sheqer dhe krem sepse ju mund të fshini përfitimet e mira krejtësisht.

Çfarë të mirash ka çaji?

“Çaji dhe çaji i gjelbër, përmbajnë përbërës që kanë shumë përfitime shëndetësore duke përfshirë rrezikun e zvogëluar të kancerit, sëmundjeve kardiovaskulare, osteoporozën”, thotë Gomer.

Ato përbërës përfshijnë antioksidantë dhe polifenole, komponimet që mund të ndihmojnë gjithashtu në zvogëlimin e presionit të gjakut, zvogëlimin e humbjes së kujtesës, dhe përmirësimin e humbjes së peshës.

Cila është më e mirë pirja e kafesë apo çajit?

Çaji është ai më i miri për vetëm një arsye: bollëk i antioksidantëve të fuqishëm. Po, dhe kafeja i ka, por çaji shpesh i ka ato në përqendrime më të larta.

“Kafja dhe çaji të dy kanë përfitimet e tyre, por çaji përmban antibakterial, anti-inflamator dhe përfitime antivirale për shkak të përmbajtjes së tij.

Kafeina në të dyja rastet për ata që nuk janë mësuar mund të sjellë pasoja si dridhjet, rritja e ankthit ose mungesë gjumi.

Lexo edhe :  Përfitimet e mandarinave që do t'ju bëjnë të dëshironi të hani akoma më shumë

Studimet tregojnë se njerëzit që e pinë një kombinim të kafesë dhe çajit çdo ditë kanë një rrezik më të ulët të vdekjes në krahasim me njerëzit që pinë vetëm kafenë .

Të fundit

VIDEO/ Ngjarje e jashtëzakonshme, presidenti i klubit turk grushton arbitrin kryesor

E pazakontë, e turpshme dhe për të ardhur keq: Presidenti i skuadrës turke, Ankaragucu, bën veprimin e papërgjegjshëm dhe...

Nis studimi i terapisë së kombinuar të kancerit “mRNA”

Kompanitë farmaceutike kanë filluar ditën e sotme fazën e fundit të provave për trajtimin e kombinuar të kancerit “mRNA”, i cili konsiston në përdorimin...

Ish-kryeministri ‘non grata’ në SHBA, Minxhozi zbulon mesazhin e amerikanëve

Analisti Skënder Minxhozi, duke komentuar deklaratën e të ngarkuarit me punë të SHBA në Tiranë, David Ëisner, i cili tha se nuk i përgjigjet...

Analisti britanik bën paralajmërimin e frikshëm: Evropa të nisë përgatitjet për luftë

Shtetet anëtare të NATO-s në Evropë po përballen me një krizë të madhe – Rusia dhe Kina po armatosen me shpejtësi, me Moskën që...

Ende asnjë gjurmë nga telefoni i Liridonës, hetuesit kërkesë “Apple” për gjetjen e tij

Të tjera informacione janë zbuluar për vrasjen tragjike të Liridona Ademajt. Hetuesit e vrasjes kanë dërguar një kërkesë (apostile) në kompaninë Apple, një vendim...

Lajme të tjera

Web TV