test

Mjeku zbulon arsyen e frikshme se pse nuk duhet të hani kurrë në shtrat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një mjek ka zbuluar arsyen e rëndë që ai nuk ha më në shtrat dhe kjo mund t’ju bëjë t’i hidhni ato patatina që i keni vendosur aktualisht në sirtarin pranë shtratit.

Dr Sam nga Singapori i njohur si skingapore në TikTok kënaqet duke ndarë histori të rënda mjekësore me mijëra ndjekësit e tij, në një seri që ai e quan Frika e re e hapur. Dr Sam pyeti në një video të kohëve të fundit:

A ju pëlqen të hani në shtrat? Epo, kam disa lajme për ju.
Ai tregoi historinë e 24-vjeçarit LV nga Guangdong, Kinë, i cili kishte zakon të linte pako ushqimesh të papërfunduara të mbushura rreth shtratit të tij. Sam tha:

Një natë ai u zgjua me një dhimbje të mprehtë në vesh.

Familja e tij i hodhi një vështrim në vesh dhe u tmerrua nga ajo që panë. Më pas ata e çuan LV për të parë një mjek, i cili gjeti një kacabu gjerman që jetonte në veshin e 24-vjeçares. Mjeku i përgjithshëm tha:

Po shkaktonte shumë shqetësime sepse zvarritej dhe gërvishtej brenda.
Por ky kacabu nuk ishte banori i vetëm, mjeku gjeti gjithashtu një familje të tërë prej 10 buburrecash, sipas Dr Sam. Mjeku shtoi:

Para se të hapni panik, kjo është e rrallë. Por mund t’i ndodhë kujtdo.

Nuk janë vetëm buburrecat që mund të zvarriten në veshin tuaj. Dr Sam tha se buburrecat tërhiqen nga aroma e dyllit tuaj të veshit. Sam kishte disa këshilla se çfarë duhet të bëni nëse një insekt gjen rrugën e tij në veshin tuaj:

Nuk ka nevojë për panik. kanali i veshit është një rrugë pa krye dhe nuk është e lidhur drejtpërdrejt me trurin, tha mjeku i përgjithshëm.

Lexo edhe :  Ekspertët: Një natë pa gjumë mund ta plakë trurin tuaj për dy vjet

2. Mos u përpiqni ta gërmoni atë

Mos u përpiqni të përdorni një instrument për të hequr vetë insektin, theksoi Dr Sam, “pasi mund të përfundoni duke i bërë më shumë dëm vetes sesa insekti”.

Mënyra për të hequr qafe insektin është ta mbytni atë në vend që ta gërmoni, tha mjeku i përgjithshëm. Ai rekomandon se thjesht mund të përdorni vaj ulliri për të mbytur insektin ose për ta bërë atë të dalë jashtë veshit tuaj.

Të fundit

E dënuar për vrasje, pas 43-vitesh gruaja shpallet e pafajshme nga gjykata

Sandra Hamm, e cila u dënua për vrasje në SHBA, iu anulua dënimi pasi kaloi 43 vjet burg pasi...

Humbet kontrollin, furgoni del nga rruga dhe përplaset me pemën

Një aksident është shënuar këtë mesditë në qytetin e Pogradecit. Një furgon mallrash, drejtuesi i të cilit ka humbur kontrollin ka dalë nga rruga...

Formacionet zyrtare të sfidës Poloni-Holandë, Lewandowski e nis sfidën nga stoli

Poloni-Holandë çelin raundin e parë të Grupit D në EURO2024, me sfidën që nis në orën 15:00 dhe që luhet në “Volksparkstadion” në Hamburg. Ndërsa...

Ndërtimi i minierës së litiumit, Financial Times: Vuçiç jep dritën jeshile

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, është duke u përgatitur t’i japë Rio Tintos dritën jeshile për ndërtimin e minierës më të madhe të litiumit...

10% më të lartë se mesatarja, ja kush është shteti me refuzimin më të lartë të vizave

Sipas një studimi të Henley & Partners, Afrika përballet me normat më të larta të refuzimit të vizave për zonën Schengen në Evropë, me...

Lajme të tjera

Web TV