“Ku hyn dielli, nuk hyn mjeku”/Shqiptarët vuajnë mungesën e vitaminës D dhe pasojat e saj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje
Edhe pse Shqipëria është një ndër vendet  e Europës me më shumë ditë me diell në vit, raporti i shqiptarëve me vitaminën D nuk është aspak i mirë.

Veçanërisht  gjatë pandemisë por edhe sot, mjekët konstatojnë se popullata shqiptare vuan nga mungesa e kësaj vitamine.

Pasojat nga mungesa e vitaminës D janë të shumta. Shpesh pacientët e mësojnë këtë fakt pasi prekën nga sëmundje të tjera që kryesisht kanë lidhje me imunitetin, sistemin kockor, por dhe probleme të tjera.

Pas pandemisë është rritur ndërgjegjësimi i qytetarëve për të kryer analizën që  zbulon nivelet e vitamës D në organizëm.

Por si mund përthithet kjo vitaminë  në mënyrë natyrale? A mjafton vetëm qëndriminë diell?

Ashtu si dhe në vendet e tjera të Europës mjekët rekomandojnë që marrja e vitaminës D në moshat pediatrike të vijojë deri moshën 3 vjeç.

Ndërkohë  me rritjen e moshës bëhet më e vështirë përthithja e kësaj vitamine, gjithashtu  edhe tek personat  me ngjyrë apo dhe ata që kanë probleme gjenetike.

Të fundit

Të mundësh Ramën me bedelët e Metës!

Nga Dritan Hila Të ndodhur në një krizë ideore dhe morale dhe me probleme të mëdhaja personalitetesh në partinë e...

“Dëshmoi se ekziston”, gazetari analizon protestën e Rithemelimit: Mungon qeverisja..

Gazetari Mentor Kikia, i ftuar në një studio televizive, ka komentuar protestën e Rithemelimit për të cilën u shpreh se ne si shoqëri nuk...

“Krimi i mirëmenduar”, policia: Vrasja e babait ndodhi më 10 shkurt

Detaje të reja janë mësuar në lidhje me krimin e rëndë që u zbulua në Durrës, ku 50-vjeçari Pëllumb Meta u gjet i varrosur...

Mungesa e përqendrimit, normalitet apo një sëmundje e re mendore?

Me siguri nuk ju ndodh rrallëherë që të humbisni krejt pa pritur në mendime teksa jeni duke kryer një punë. Madje kjo mund të...

3 fëmijët në arrest, nëna në hetim/ Policia zbardh ngjarjen horror në Durrës

Policia e Durrësit në deklaratë për mediat ka zbardhur detaje nga vrasja horror në Durrës, ku  H.M 19-vjeç ka vrarë babain e saj P.M. Sipas...

Lajme të tjera

Web TV