“E paimagjinueshme”/ Të shtëna me armë në mes të San Franciskos, plagosen 6 persona

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zyrtarët e San Franciskos kanë reaguar të tronditur pasi shpërtheu një betejë me armë në zonën e zhurmshme ‘Fisherman’s Wharf’ të dielën në mbrëmje, duke e quajtur atë një ilustrim të dhunës që po trondit qytetet në të gjithë vendin.

“Ne kemi një problem me armët në këtë vend dhe San Francisko nuk është i imunizuar,” tha mbikëqyrësi Rafael Mandelman për incidentin kaotik.

Policia arrestoi dy individë, të paktën njëri prej të cilëve është nga Pittsburgu, tha Presidenti i Bordit të Mbikëqyrësve Aaron Peskin, në lidhje me atë që shefi Bill Scott e përshkroi si të shtëna “nga makina në makinë”.

Të shtënat me armë shpërthyen nga secila prej dy makinave që lëviznin nga rrugët e Stockton dhe Beach pranë Pier 39 në Howard Street dhe Embarcadero. Zyrtarët thanë se personat e kapur ishin në një fuoristradë të zezë dhe u qëlluan dhe u plagosën, njëri prej të cilëve pëson lëndime të rrezikshme për jetën, ndërsa mbetën të plagosur dhe katër kalimtarë.

Midis tyre ishte një vajzë 10-vjeçare e cila u shtrua në spital pasi u godit nga një prej makinave teksa ecte me biçikletë nëpër rrugë me një shoqërues 16-vjeçar.

Tre të tjerë u goditën nga copa xhami që u thyen gjatë shkëmbimit të armëve. Asnjë nga kalimtarët nuk kishte lëndime kërcënuese për jetën.

Policia po kërkonte një makinë të bardhë Infiniti dhe pasagjerët e tij që u larguan nga zona. Vetura tjetër ishte një fuoristradë e zezë, e cila u tërhoq nga vendi i ngjarjes. Asnjë i dyshuar nuk u identifikua menjëherë me emër.

“Është e tmerrshme, është e paimagjinueshme,” tha Peskin. “Është një mrekulli që asnjë kalimtar i pafajshëm nuk u vra apo u plagos në mënyrë kritike, gjë që është diçka e mahnitshme me një përplasje me automjete me vrap prej një milje në një zonë krejtësisht të mbushur me njerëz.”

Mbikëqyrësi Joel Engardio e dënoi incidentin, duke bërë thirrje për “arrestime të shpejta dhe ndjekje penale të fortë të akteve kriminale për të dërguar një mesazh se San Francisko nuk është vendi për t’u larguar nga kaosi”. Ai lavdëroi policinë për reagimin e shpejtë dhe shefin Scott që shkoi në vendngjarje për të udhëhequr hetimin.

Engardio gjithashtu kapi episodin si provë se San Francisko duhet të punësojë më shumë polici.

“Unë mendoj se është një mrekulli që nuk pati më lëndime për kalimtarët,” tha mbikëqyrësi Matt Dorsey, duke vënë në dukje rrethanat – një destinacion turistik i mbushur me njerëz në një fundjavë pushimi tre-ditore.

Megjithatë, Dorsey paralajmëroi banorët që të mos i atribuojnë “modelet e krimit” një përleshjeje me armë shpërthyese, e cila mund të jetë e çuditshme.

Incidente të tilla kanë qenë relativisht të rralla në San Francisko, megjithëse dhuna është përshpejtuar vitet e fundit.

Në vitin 2020, viti më i fundit me të dhëna të plota mbarëkombëtare të disponueshme nga FBI, policia e qytetit raportoi 544 krime të dhunshme – vrasje, grabitje, sulme dhe përdhunime – për 100,000 banorë të qytetit. Kjo normë ishte e 14-ta midis 23 forcave të policisë së qytetit që u shërbenin 750,000 njerëzve ose më shumë.

Lexo edhe :  Ndërrojnë jetë binjakët siamezë më të vjetër në botë

Krimi i dhunshëm u rrit në San Francisko në 2021 dhe 2022, duke u kthyer përsëri drejt niveleve para pandemisë. Deri më 11 qershor, krimi i dhunshëm u rrit me 4% në 2023 krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar, sipas të dhënave të qytetit .

Tërbimi i “The Fisherman’s Wharf” ndodhi gjatë një fundjave të trazuar në të gjithë zonën e San Franciscos dhe në vend, pasi shkalla e krimit të dhunshëm mbetet në nivele të larta. Vrasjet dhe krimet e tjera të dhunshme kishin rënë për dekada në SHBA përpara se të rriteshin gjatë tre viteve të fundit, një rritje që shumë ekspertë e lidhin me pandeminë.

Përshkallëzimi i sulmeve dhe të shtënave mund të ketë efekte valëzuese për vite me radhë, tha profesori i ligjit në UC Berkeley, Jonathan Simon, duke vënë në dukje se miqtë ose anëtarët e familjes shpesh ndihen të detyruar të hakmerren.

Ndërprerja e këtij cikli është kompleks dhe sfidues. Tradicionalisht, përgjegjësia ka qenë e zbatimit të ligjit për të ndërhyrë, megjithëse vitet e fundit shumë qytete kanë zhvendosur burimet nga policia tek ndërprerësit civilë, puna e të cilëve është ende “një formë e papërsosur arti”, tha Simon.

Ai i bëri shenjë një sërë faktorësh të tjerë që ndikojnë në rritjen e dhunës, duke përfshirë një rritje sezonale gjatë verës, kur më shumë njerëz mblidhen jashtë – duke krijuar një mundësi për të larë llogaritë. Varfëria, papunësia dhe një rrjet i pamjaftueshëm i sigurisë sociale kanë lënë shumë njerëz të zemëruar dhe të tjetërsuar, shtoi Simon, duke i çuar marrëdhëniet në grindje dhe tensionet në ndezje.

Këtë fundjavë, raportoi Associated Press , katër persona u qëlluan për vdekje dhe një i dyshuar u arrestua në qytetin e vogël Kellogg, Idaho. Një ushtarak i shtetit të Pensilvanisë u vra dhe një i dytë u plagos rëndë pas një prite në një kazermë policie nga një burrë i cili më pas u vra në një betejë me armë.

Në Willowbrook, Ill., një periferi e Çikagos, të paktën 23 persona u qëlluan , një për vdekje, në një parking ku qindra ishin mbledhur për të festuar 19 Qershorin. Në Carson, në jug të Los Anxhelosit, tetë persona u plagosën pas një përleshjeje jashtë një festë në pishinë.

Një 17-vjeçar u vra dhe nëntë adoleshentë të tjerë u plagosën nga të shtënat në një festë në St. Gjashtë persona u plagosën nga të shtënat në Baltimore. Dhe një person i armatosur vrau dy persona dhe plagosi tre të tjerë pasi thuhet se qëlloi në një turmë në një kampim të shtetit të Uashingtonit, ku shumë njerëz po qëndronin për të ndjekur një festival muzikor aty pranë. Policia ka qëlluar dhe ka ndaluar një të dyshuar.

Të fundit

Euro nuk do kthehet më në shifrat e viteve të kaluara

Bizneset eksportuese nuk po ngrenë kokë. Shifrat e fundit të INSTAT, tregojnë se vetëm në muajin mars bizneset vendase...

Me karrocë dhe plagë në kokë, Dea Mishel publikon videon pas operacionit

Pak ditë më parë ish-banorja e “Big Brother VIP 2”, Dea Mishel i është nënshtruar një ndërhyrje kirurgjikale në kokë, megjithatë ajo nuk dha...

“Beleri një copë kukull, di vetëm 100 fjalë”/Shpërthen Ngjela: Një injorant pa shkollë…

Avokati Spartak Ngjela, i ftuar në një emision televiziv, foli në lidhje me situatën e Fredi Belerit me Greqinë, pasi u shpall kandidat zyrtar...

10 seriale në Netflix, që ia vlen t’i shohësh

Këto ditët me shi sikur na i prishën planet, ndaj ruaje këtë listën me 10 tituj serialesh që mund t’i shohësh në ditët në...

Opozita nesër protestë për dosjen 5D/ Bardhi thirrje qytetarëve: Bashkohuni

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, u ka bërë thirrje qytetarëve të bashkohen në protestën e opozitës. Opozita do të zhvillojë nesër...

Lajme të tjera

Web TV