Në kutinë e votimit me vello, daulle e kostume tradicionale!/Ja si po votojnë grekët sot

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një çift i porsamartuar nga Kifisia pas festës së dasmës, kanë shkuar direkt në kutitë e votimit për të votuar pak para nisjes për në udhëtimin e tyre të martesës.

Çifti ka shkuar për të votuar herët në mëngjesin e sotëm në një qendër votimi në Kifisia. Nusja kishte veshur fustanin e nusërisë dhe dhëndri kostumin e dasmës.

Sot gjithashtu mbahet Festivali i Ai Gianni në Evnochori të Etoloakarnania, i cili është një traditë shumëvjeçare që filloi para Revolucionit Grek.

Këtë vit ajo përkoi me zgjedhjet kombëtare , ku të montuarit shkonin me daulle e zile dhe me kostume tradicionale për të votuar.

Mes shumëllojshmërive të pamjeve nga mediat greke, përveç votës dhe deklaratave të politikanëve, kamera ka kapur edhe… kataklizmat.

Në fotot që kanë dalë në dritë duket se katërkëmbëshat e ëmbël… marrin pjesë në procesin zgjedhor.

Sot kanë të drejtë votimi, 9.813.595 shtetas grekë nga të cilët 4.763.264 janë burra dhe 5.050.331 janë gra.

Të fundit

Moti i keq, rrëzohet fasada e pallatit në Tiranë, qytetarët shpëtojnë për mrekulli

Fasada e një pallati në Tiranë është dëmtuar si pasojë e motit të keq që përfshiu vendin pasditen e...

Çfarë ndodhi? Paditet ish-presidenti i njohur, dyshohet se…

Prokurorët në Kolumbi ngritën sot formalisht akuzat ndaj ish-presidentit te djathtë Alvaro Uribe për rryshfet ndaj dëshmitarëve dhe mashtrim financiar, në gjyqin e parë...

Plas debati i ashpër mes Robertit dhe Albanos: Do t’a zbulosh sa burrë jam?

Robert Aliaj, pas hyrjes së tij në fermë ka krijuar debate me fermerët, një prej të cilëve është edhe Albano Bogdo. “Përplasjet” e tyre kanë...

Votoi rezolutën e Srebrenicës, Vuçiç reagon ashpër: Maqedonia e Veriut më goditi fort

Presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se e kishte të vështirë të duronte faktin që Maqedonia votoi për rezolutën e Kombeve të Bashkuara për shpalljen...

Bëni gati shamitë, finalistët e ‘BBV’ do takohen sonte me këto persona

Surprizat për banorët finalistë të ‘Big Brother VIP Albania 3’ do të na bëjnë të lotojmë. Themi këtë, pasi burime për ‘Iconstyle’ bëjnë të...

Lajme të tjera

Web TV