Scholz: Rebelimi i Wagner e ka dobësuar Putinin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kancelari gjerman Olaf Scholz ka thënë se rebelimi i dështuar i Wagnerit fundjavën e kaluar ka dobësuar autoritetin e Vladimir Putinit, pasi presidenti rus u përpoq të riparonte dëmtimin e pozitës së tij duke takuar stafin ushtarak në Kremlin dhe duke përshëndetur turmat në një shfaqje të rrallë publike.

“Unë besoj se ai është dobësuar pasi kjo tregon se strukturat e pushtetit autokratik kanë të meta,” tha Scholz gjatë një interviste.

Scholz tha në intervistën e së mërkurës se nuk donte të bashkohej me spekulimet rreth asaj se sa kohë mund të qëndronte Putin në detyrë, duke thënë se qëllimi i perëndimit në mbështetjen e Ukrainës ishte ta ndihmonte atë të mbrohej, jo të sillte ndryshimin e regjimit.

Të fundit

Përballjeje e ashpër/ Gruaja padit ish-burrin për ‘diskriminim moshe’

Prishja e një martese është gjithmonë e vështirë për të dyja palët por në një rast të çuditshëm gjykata...

Kjo është gruaja më e fuqishme në botë për 2023, sipas Forbes

Revista “Forbes” ka shpallur për të dytën herë si gruan më të fuqishme në botë presidenten e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen. Ndërkohë që...

Kjo është fytyra e kushëririt tonë 146,000 vjet më parë

Është rindërtuar në mënyrë dixhitale pamja e Homo Longit (ose "njeriut-dragoi"), kafka e madhe e të cilit u zbulua në Kinë disa vite më parë: a...

E frikshme!/ Sociologia: Fëmijët i nisin sot marrëdhëniet seksuale që 12-13 vjeç

Sociologia, Marsi Simo, e ftuara e emisionit “Shije Shtëpie” për të folur rreth temës “hiperseksualizimi tek fëmijët”, shpjegoi definicionin e hiperseksualizimit. Sipas saj, kjo...

Tarifat e Brexit për automjetet elektrike, BE propozon pezullim

Komisioni Evropian dëshiron t’i shtyjë tarifat e Brexit-it për automjetet elektrike dhe bateritë për tre vite. Kjo është arsyeja pse sot ai u ka propozuar...

Lajme të tjera

Web TV