test

Do shkoni në plazh në fundjavë? Meteorologia zbulon sa gradë do të shkojnë temperaturat

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjatë ditës së diel pjesa më e madhe e territorit të Shqipërisë do përfshihet nga rrebeshet e shiut.

Sinoptikania Lajda Porja tregon se dita e shtunë do nisë me diell dhe do përfundojë me vranësira, duke bërë që mbrëmja vonë do të shoqërohen me reshje shiu.

“E shtuna nis me diell por mbyllet me reshje shi të pakta. Në orët e pasdites do të kemi zhvillim të vranësirave, rrebeshe shiu, duke bërë që mbrëmja vonë gjatë natës dhe mëngjesi i së dielës të jenë me rrebeshe pothuajse në të gjithë territorin. Më pak reshje priten në vijën bregdetare ku do të ketë momente me pika shiu, por nuk do të mungojnë dhe rrebeshet në Velipojë apo Shëngjin, ndërkohë jugu do jetë më i favorizuar ku do ketë reshjet shumë të pakta dhe pjesa tjetër e territorit do jetë me rrebeshe.

E shtuna është ideale për të shijuar bregdetin, temperaturat janë rreth vlerës 33 gradë, një mot i kthjellët. Ndërkohë dita e diel që në orët e para të mëngjesit vranësirat janë prenzente, kanë dhe reshje. Jugu, kryesisht Himara, Ksamili, Saranda dhe gjithë kjo zonë, edhe Vlora rrezikohet do jenë kryesisht me vranësira, por pa reshje.

Ka një përmirësim  të dukshëm duke filluar që nga dita e diel në pjesën e dytë dhe gjithë java, të paktën deri në datën 10 korrik do të kemi mot të kthjellët, temperatura të larta, ditë të nxehta deri në 35 gradë. Do të kemi mot të kthjellët, nuk priten reshje duke përjashtuar ndonjë shi dhe në zonat malore. Presim ditë shumë të nxehta nga mesi i korrikut”, shprehet Lajda Porja.

Të fundit

“E di o shpirt që të kam mërzitur…”, thumbon Xhensila Myrtezaj

Këngëtarja Xhensila Myrtezaj dhe Bes Kallaku prej kohësh janë në qendër të vëmendjes së medias rozë. Kjo për shkak...

Digjet Greqia! Më shumë se 300 vatra zjarri brenda 24 orëve të fundit

Greqia po përgatitet për atë që pritet të jetë një sezon i gjatë zjarresh i nxitur nga një qershor i nxehtë pa precedentë, sipas...

Luftë për vendin e parë në grupin B, formacionet zyrtare të supersfidës Spanjë-Itali

Spanjë-Itali do të mbyllin javën e dytë të Grupit B në Kampionatin Europian, Gjermani 2024, grup në të cilin është pjesë edhe Shqipëria. Ndërsa jemi...

Ambasadori: Kam farkëtuar marrëdhënien më të fortë mes MB dhe Shqipërisë

Ambasadori britanik në Tiranë, Alastair King-Smith u shpreh se gjatë 3 viteve të qëndrimit të tij si diplomat i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri...

Prej kohësh vuante nga sëmundja, ndërron jetë aktori i njohur

Aktori me famë botërore Donald Sutherland, i njohur për rolet në, “Klute” dhe “The Hunger Games”, ka ndërruar jetë ditën e sotme në moshën...

Lajme të tjera

Web TV