Forcimi i lekut ndaj euros/ Ibrahimaj tregon ‘faktorët’ që ndikuan

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj ka bërë me dije se Shqipëria ka patur rritjen më të lartë ekonomike në Evropë.

Gjatë një konference për mediat Ibrahimaj shprehet se Forcimi i lekut ndaj euros vjen si pasojë e strukturës së ekonomisë

Remitancat kanë vijuar të rriten, janë rritur me 29.5 milionë euro. Lidhen me shqetësimin e kohëve të fundit që ka ardhur nga disa biznese, për ecurinë e kursit të këmbimit. Në vitin 2023 kemi pasur një rritje të ndjeshme të lekut.

Më e ndjeshme ka qenë ecuria e lekut në krahasim me euron. Forcimi i lekut ndaj euros vjen si pasojë e strukturës së ekonomisë, performancës, sidomos me forcimin e ekspertëve të turizmit dhe me rritjen e investimeve të huaj që kanë sjellë kapitale në valutë.

Një nga elementët që e ka mbajtur inflacionit ka qenë kursi fleksibël.

Të fundit

FOTOLAJM/ Shkrepet fotoja familjare e samitit për Ukrainën, Rama dhe Zelensky në qendër

Pas përfundimit të punimeve të samitit për Ukrainën në Tiranë, liderët pjesëmarrës janë bashkuar për të shkrepur foton familjare. Kryeministri...

E veja e Navalnyt: Nuk jam e sigurt nëse funerali i Alexey do jetë paqësor!

E veja e Alexey Navalny thotë se nuk është e sigurt nëse funerali i tij do të jetë i qetë ose nëse policia do...

Përmbyset autobusi me nxënës në Itali, plagoset rëndë shoferi

Një autobus me nxënës doli nga rruga në Baragiano në Potenza për të shmangur një përplasje kokë më kokë me një makinë, duke u...

Papa Françesku dërgohet në spital

Papa Françesku u dërguar sot në spitalin Gemelli në Romë pas një auditori të përgjithshëm të mbajtur në Vatikan për një ekzaminim mjekësor sipas...

Princi Harry humbet sfidën e Gjykatës së Lartë për mbrojtjen e sigurisë në MB

Princi Harry ka humbur një sfidë në Gjykatën e Lartë kundër qeverisë për nivelin e mbrojtjes së tij të sigurisë kur ai ndodhet në...

Lajme të tjera

Web TV