Anëtarësimi në NATO, Presidenti Biden pret në Shtëpinë e Bardhë kryeministrin suedez

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti Joe Biden do të presë në Shtëpinë e Bardhë kryeministrin suedez Ulf Kristersson për bisedime, ndërsa udhëheqësit e vendeve anëtare të NATO-s përgatiten për një takim të nivelit të lartë në Lituani.

Suedia po përpiqet të anëtarësohet në aleancën ushtarake të NATO-s, një lëvizje kjo e ndikuar nga agresioni rus në Ukrainë. Udhëheqësit e NATO-s dhanë miratimin e tyre për pranimin e Suedisë gjatë vitit 2022, por Turqia dhe Hungaria nuk e kanë ratifikuar ende kërkesën e Stokholmit. Që një vend të bëhet pjesë e NATO-s procesi i pranimit duhet të jetë unanim nga vendet anëtare.

Finlanda, e cila aplikoi së bashku me Suedinë, u pranua si anëtare e alenancës në muajin prill të këtij viti.

“Presidenti Biden dhe kryeministri Kristersson do të diskutojnë për bashkëpunimin në rritje në lidhje me sigurinë si dhe do të ritheksojnë qëndrimin se Suedia duhet t’i bashkohet NATO-s sa më shpejt të jetë e mundur”, tha zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Karine Jean-Pierre në një deklaratë javën e kaluar.

Sipas saj presidenti Biden dhe kryeministri Kristersson do të diskutojnë gjithashtu në lidhje me aktivitetin e Kinës, si dhe për ndryshimet klimatike apo teknologjitë e reja.

Turqia ka akuzuar Suedinë se është shumë e butë ndaj grupeve që Ankaraja i konsideron si organizata terroriste. Si pjesë e një marrëveshjeje të arritur midis Turqisë, Suedisë dhe Finlandës, Stokholmi ka miratuar një sërë reformash, duke përfshirë një ligj të ri kundër terrorizmit. Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg planifikon një takim mes tre vendeve të enjten./ VOA

Të fundit

Operacioni i SPAK/ Arrestohet në Belgjikë rivali i Ervis Martinajt (Emri)

Në kuadër të operacionit të spak pas shkëmbimit të informacionit mes policisë shqiptare dhe asaj belge është bere e...

Veliaj vizitë në Tokio, do përfaqësoj presidencën e B-40, takime me kryetaren e bashkisë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj nis sot një vizitë të shkurtër në Tokio të Japonisë, ku do të përfaqësojë edhe rrjetin e...

Priten të tjera arrestime “VIP”, ja goditja e madhe që do të bëhet nga SPAK

Profesori i njohur, Ervin Karamuço ka treguar detaje të forta lidhur me megaoperacinonin e djeshëm të SPAK për personazhe të njohura të botës së...

8 konservat më të mira për humbjen e peshës

Kur bëhet fjalë për të humbur peshë, zgjedhjet e duhura ushqimore janë thelbësore. Ushqimet e konservuara mund të jenë një opsion i shkëlqyer për...

Operacioni i SPAK/ Arrestohet Naim Stafuka

Vijon operacioni i SPAK në disa qytete të vendit pas lëshimit të 50 urdhër-arresteve për kapjen e "kokave" të krimit. Mes urdhër-arresteve të firmosura nga...

Lajme të tjera

Web TV