Për ditët super të nxehta që na presin: 8 ushqime që hidratojnë trupin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Moti nuk do tregohet shumë i mëshirshëm dhe temperaturat e larta janë gati për të na dehidratuar, por ne do të bëjmë ç’kemi në dorë për të qëndruar në formë dhe të hidratuar. Pikërisht për këtë, na ndihmojnë:

Shalqiri

Përbëhet nga 92% ujë dhe përmban edhe vitamina C, A dhe magnez.

Kastraveci

Sallata jeshile

Një sallatë e përzier me produkte të freskëta nuk është vetëm një vakt i shijshëm, por edhe një mundësi e mirë për hidratim. Në thelb, sallata jeshile është thjesht “ujë jeshil”.

Domatet

Nëse jeni duke bërë një sallatë, gjithashtu mund të hedhësh disa domate. Ato përmbajnë shumë ujë, por edhe kalium – i rëndësishëm nëse humb shumë nga ky mineral duke u djersitur.

Luleshtrydhet

Luleshtrydhet kanë 91% ujë. Fruti i mbushur me fibra përmban gjithashtu shumë vitamina, minerale dhe antioksidantë.

Pjeshkat

Pjeshkat përbëhen nga rreth 90% ujë. Mund t’i presësh në copëza dhe t’i përziesh me kos, duke bërë një kos të shijshëm frutash (shto sa fruta të duash).

Pjepri

Pjeprin mund ta përdorësh kudo në sallata, si vakt i vogël pasditeje (snack), në plazh, në drekë apo në mbrëmje. Përbëhen nga 90% ujë dhe janë të mbushura me vitaminë A.

Portokalli

Të fundit

Një rrugë në Tiranë merr emrin e Dritan Mezinit, Veliaj: Do vazhdojë të na frymëzojë

Një rrugë në Tiranë, në hyrjen veriore të Liqenit Artificial, do të mbajë emrin e sipërmarrësit Dritan Mezini, i...

Modelja e famshme bëhet nënë për herë të parë, zbulohet emri i veçantë i vogëlushes

Modelja e njohur Sofia Richie dhe partneri i saj Elliot Grainge janë bërë prindër. Sofia lindi një vajzë, të quajtur Eloise Samantha Grainge. Ajo zbuloi...

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa janë kryesisht te huaj ata...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Lajme të tjera

Web TV